Coming Soon

Celil Sadık ile Sanat Tarihinde Mitoloji

11 Mayıs Cumartesi günü, saat: 14.00’de Kadıköy Sinemasında Celil Sadık ile Sanat Tarihinde Mitoloji seminerimizde buluşuyoruz! Uzun bir aranın ardından İstanbul’daki bu seminerimizde mitolojinin sanat tarihini, sanatçıları ve eserlerini nasıl etkilediğini görecek, mitolojik hikayelerin arasında kaybolacağız 🎉

Genre
Atölye
Duration
0 min
Vision
5/11/2024

Cin Ali'nin Peşinde - Özel Gösterim

Cin Ali'nin Peşinde - Özel Gösterim

Süre: 90 Dk.

Kült'te, çocukluk anılarınızın sevgili karakteri Cin Ali'nin hikayesine ışık tutan bir belgesel gösterimi sizleri bekliyor. "Cin Ali'nin Peşinde" adlı bu belgesel, Cin Ali Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 2019'da hazırlandı. Birçok kuşağın ilkokul yıllarından hatırlayacağı Cin Ali, bu belgesel ile yeniden gün yüzüne çıkıyor.

Yapımı 1,5 yıl süren ve altı ilde çekimleri gerçekleştirilen bu belgeselde, Hasanoğlan Köy Enstitüsü'nde başlayan eğitim serüveni, Cin Ali'nin yaratıcıları Rasim ve Remziye Kaygusuz'un hayatı, karakterin Türkiye geneline yayılışı ve etkisi detaylı bir şekilde ele alınıyor. Ankara'daki Vakıf binasının yenilenmesi, Cin Ali Müzesi ve Kütüphanesinin kuruluşu, aile üyeleri ve Cin Ali'nin dostlarının katkılarıyla zenginleşen bu belgesel, karakterin kuşaklar boyu neden sevildiğini ve unutulmadığını ortaya koyuyor.

Cin Ali'nin hikayesine tanıklık etmek için bu özel gösterimi kaçırmayın.

 

Genre
Belgesel
Duration
90 min
Vision
4/26/2024

Bobin Kafa Matrix Etkinliği (Gösterim + İnceleme)

Bobin Kafa Matrix Etkinliği (Gösterim + İnceleme)

Bilim kurgu sinemasında bir devrim yaratan, aksiyon türünün çehresini değiştiren ve içerdiği derin felsefi temalarla izleyicisine eşsiz bir deneyim yaşatan bir başyapıtı tekrar beyaz perdede izleyin. Ardından ezbere bildiğinizi sandığınız bu filmin gizli kalmış yönlerini Bobinkafa'nın çözümlemesiyle keşfedin.

Genre
Bilim Kurgu
Duration
0 min
Vision
4/21/2024

Bobin Kafa Alien Felsefesi Etkinliği (Gösterim + İnceleme)

Bobin Kafa Alien Felsefesi Etkinliği (Gösterim + İnceleme) - film 2024

Sir Ridley Scott’un gotik ögelerle bezeli bilim kurgu- korku klasiği Alien’a felsefi açılardan yaklaşan bir derin okuma. Yılların değerinden hiçbir şeyi alıp götüremediği bu filmin hangi bastırılmış düşünce ve duygularımıza seslendiğinin bir çözümlemesi.

Genre
Bilim Kurgu
Duration
0 min
Vision
4/26/2024

Yeraltı - Film Gösterimi

Yeraltı - Film Gösterimi

Muharrem, nefret ettiği ve edildiğini halde eski arkadaşlarının yemeğine kendisini zorla davet ettirir.

Masum didişmeler, ufak kişilik gösterileri ile başlayan yemek, giderek dumanlanan kafaların etkisiyle utanç dolu geçmişe doğru yol almaya başlar. Defterler açılır, hesaplar ortaya dökülür.

Gece pişmanlık, gözyaşları ve öfkeyle dolarken, rezillik, karanlık sokaklara, fuhuş kokan otel odalarına taşar.

Onlar hep birlikte, Muharrem tek başına olsa da kararlıdır. Pislik ya o gece temizlenecek, ya da geberip gidecektir. Yoksa sonsuza kadar kurtulamayacaktır bu utançtan.

Genre
Dram
Director
Zeki Demirkubuz
Starring
Murat Cemcir , Engin Günaydın, Sarp Apak, Nihal Yalçın, Nergis Öztürk
Duration
110 min
Vision
4/30/2024

Masumiyet - Film Gösterimi

Masumiyet - Film Gösterimi

On yıllık mahkumiyetini tamamlayıp hapishaneden çıkan Yusuf, gidecek başka yeri olmadığından İzmir’e ablasının evine gelir ama eski bir hesap yüzünden orada kalamayacağını anlayınca ayrılıp, harap ve ucuz bir otele yerleşerek hiç bilmediği bu yabancı şehirde çaresizlik içinde beklemeye başlar. Bu sırada tanıştığı Bekir, Uğur ve çocukları Çilem, Yusuf’un ayakta kalabilme savaşında önce bir umut, sonrasında ise sarsıcı bir kadere dönüşeceklerdir.

Genre
Dram
Director
Zeki Demirkubuz
Starring
Güven Kıraç, Derya Alabora, Haluk Bilginer
Duration
110 min
Vision
4/30/2024

Hayat - Film Gösterimi

Hayat - Film Gösterimi

Babasının zoruyla nişanlanmak zorunda kalan Hicran evden kaçar. Hicran’ın zaten onu istemediğini düşünen Rıza, bu durumu önceleri pek umursamasa da durum giderek zoruna gitmeye başlar ve Hicran’la yüzleşmeye karar verir. Sadece bir kere gördüğü nişanlısının peşinden İstanbul’a gidip uzun sürecek büyük bir arayışa başlar. Hayat, İstanbul Film Festivali’nde  Masumiyet ile 1998’de Altın Lale kazanan Zeki Demirkubuz’un 2016 tarihli Kor’un ardından yönettiği ilk film.

Genre
Dram
Director
Zeki Demirkubuz
Starring
Cem Davran, Melis Birkan, Osman Alkaş, Miray Daner, Doğu Demirkol, Burak Dakak
Duration
193 min
Vision
5/2/2024

Kader - Film Gösterimi

Kader - Film Gösterimi

Kader, yönetmenin ikinci filmi Masumiyet’te (1997) tanımış olduğumuz iki karakterin gençlik öyküsünü anlatır. Bekir, Uğur’a, Uğur ise başı hep belada olan Zagor’a aşıktır. Zagor’un iki polisin öldürülmesi olayına karışıp tutuklanması Bekir için önceleri bir umut gibi görünse de, bu acımasız aşkın peşinde yıllarca sürecek amansız bir hastalığın başlangıcı olacaktır. Üçüncü sınıf otel odalarında, esrar alemlerinde, taşra pavyonlarında Uğur’un inatçı bir köpek gibi izini sürecek, üç insan arasında yaşanan bu tuhaf aşk, acıyla, yoksullukla, gözyaşıyla ve kötülükle büyüyecektir.

Genre
Dram
Director
Zeki Demirkubuz
Starring
Ufuk Bayraktar, Vildan Atasever, Engin Akyürek
Duration
103 min
Vision
5/2/2024

Beni Adınla Çağır

James Ivory'nin André Aciman'ın aynı isimli romanından uyarladığı, yönetmenliğini Luca Guadagnino'nun üstlendiği Call Me by Your Name, 80'lerin ilk yarısında Kuzey İtalya'da hayatları kesişen genç Elio ile babasının asistanı Oliver'ın hikâyesini anlatıyor.

1983 yazında, İtalya'nın kuzeyinde 17 yaşındaki Amerikalı Elio Perlman günlerini, ailesinin 17 yüzyıldan kalma villasında geçirmektedir. Miskince notaların kopyasını çıkarıp, arkadaşı Marzia ile flörtleşmektedir. Bir gün, doktora tezi üzerinde çalışan 24 yaşındaki Oliver Greko-Roman kültür alanında çalışan Elio'nun babasına yardım etmek için yanlarına gelir. Elio ve Oliver kısa bir süre içinde bu yazın, hayatlarını sonsuza dek değiştireceğini fark ederler.

Genre
Dram, Aşk
Director
Luca Guadagnino
Starring
Armie Hammer
Duration
132 min
Vision
4/28/2024

Harry Potter and the Philosopher's Stone Film Gösterimi ve Quiz Show

Harry Potter and the Philosopher's Stone Film Gösterimi ve Quiz Show

Çok sevilen Harry Potter serisinin ilk filmi Harry Potter and the Philosopher's Stone'u sinemada bir kez daha deneyimliyor, gösterim sonrası quiz show etkinliğiyle hafızalarımızı yarıştırıyoruz. Sürpriz ikramlar eşliğinde, sorulara doğru cevap verenler arasından ilk üçe girenler için hazırlanan özel hediyeler sizi bekliyor. Sinema tarihine geçen filmlerden birini izleyip, sonrasında eğlenceli dakikalar yaşamak için etkinliğe gelirken telefonunuzun sarjının dolu olduğundan emin olun!

Genre
Fantastik
Duration
0 min
Vision
4/30/2024

Mehmet Sindel ile Kuru Otlar Üstüne Film Okuması

"Kuru Otlar Üstüne" filminin okumasını, sinema dilinin unsurlarıyla kurulan anlamlarını deşifre ederek yapacağız.

Mehmet Sindel’den Kuru Otlar Üstüne Film Okuması, 5 Mayıs Pazar günü 14.00’da Kadıköy Sineması’nda!

Genre
Film Analizi
Duration
0 min
Vision
5/5/2024

İçinde Yaşadığım Deri - Film Gösterimi

İçinde Yaşadığım Deri - Film Gösterimi

Bir kazada vücudunun büyük kısmı yanan eşine yeni bir deri kazandırmak isteyen estetik cerrahı Doktor Robert Ledgard, iki yıl süren çalışmaları sonunda bir deri üretir. Ancak karısı yanıklarına dayanamaz ve hayata gözlerine yumar. Çalışmaktan vazgeçmeyen Doktor Ledgard bir Frankenstein’a dönüşmek üzeredir.

Genre
Gerilim, Korku
Director
Pedro Almodovar
Starring
Antonio Banderas
Duration
120 min
Vision
4/23/2024

aespa World Tour in Cinemas

Aespa World Tour in Cinemas, Aespa'nın Londra'daki O2 Arena'daki konseri, hayranların favorisi performanslarını, 'Next Level', 'Savage', 'Girls', 'Spicy', 'Black Mamba' ve bireysel üye performanslarını ve sahnede gerçekleştirilen röportajları içeriyor.

Genre
Müzik, Konser
Director
Oh Yoon-Dong
Duration
125 min
Vision
4/24/2024

CineSounds: Burçe Karaca ile ''The Artist''

CineSounds: Burçe Karaca ile "The Artist''

Süre:100 dakika

Beyazperdeyi müzikal bir keşfe dönüştüren CineSounds 28 Nisan saat 18:00'da Kült'te!

5 dalda Oscar kazanan 2011 yapımı "The Artist" filmi, yetenekli piyanist Burçe Karaca ile bir araya geliyor.

"The Artist", sinema dünyasına nostaljik bir saygı duruşunda bulunan, siyah-beyaz sessiz film formatında üretilmiş bir başyapıt. Filmin büyüleyici hikayesi, piyanist Burçe Karaca'nın dokunuşlarıyla yeni bir boyut kazanacak. Karaca'nın piyanosu, filmin duygusal derinliğini ve estetiğini zenginleştirerek izleyicilere unutulmaz bir sanatsal deneyim sunacak.

Bu eşsiz etkinliğin parçası olmak için biletlerinizi Biletinial'dan alabilir ve etkinlik günü Kült Gişe'den temin edebilirsiniz.

Genre
Sinema Film Gösterimi, Konser
Duration
100 min
Vision
4/28/2024

Acımasız

Ruthless, Harry, acımasız bir saldırıda öldürülen kızını kaybetmenin acısını atlatmaya çalışan bir lise koçudur. Öğrencilerinden biri, kızınınkine benzer koşullar altında ortadan kaybolunca Harry, kızının kaçırılmasından sorumlu olan adamları yakalamak için nihayet meseleyi kendi eline almaya karar verir.

Genre
Aksiyon, Gerilim
Director
Art Camacho
Starring
Dermot Mulroney, Jeff Fahey
Duration
92 min
Vision
5/3/2024

Boy Kills World

Boy Kills World, canlı bir hayal gücü olan sağır ve dilsiz bir çocuğun hikayesini konu ediyor. Çocuğun ailesi öldürüldüğünde çocuk, gizemli bir şaman tarafından çocuksu hayal gücünün bastırılması ve bir ölüm aracı haline gelmesi için eğitilir.

Genre
Aksiyon, Gerilim
Director
Moritz Mohr
Starring
Bill Skarsgård, Jessica Rothe, Famke Janssen
Duration
115 min
Vision
4/26/2024

Minderler Adası: Kılıcın Sahibi

Minderler Adası: Kılıcın Sahibi, Minderler evreninde macera atılan Olan ve Sanki'nin hikayesi anlatılıyor.

Bütün evlerin minderlerden yapıldığı fantastik bir dünyada, Olan ile arkadaşı Sanki Sanki’nin düşündükleri tek şey oyun oynamaktır. Ancak tüm minderlerin ortadan kaybolmasıyla beraber kendilerini büyük bir maceranın içinde bulurlar. Minderler Adası’nı ele geçirmeye çalışan Mundar, sürgün edildiği yerden dönmek üzeredir. Bu sırada herkes Mundar’ın karşısına dikilecek efsanevi kahramanı beklemektedir.

Genre
Animasyon
Director
Mustafa Yavuz Gül
Duration
75 min
Vision
5/3/2024

Benim Uçan Dev Maceram

Benim Uçan Dev Maceram, Sebastian, Sophia ve küçük sevimli Wawa, Nazca kültüründen efsanevi devlerin yardımıyla ailelerini bulmak için macera dolu bir yolculuğa çıkarlar.

Genre
Animasyon
Director
Eduardo Schuldt
Duration
79 min
Vision
5/3/2024

Tombul Mombul Takımı: Sırt Sırta

Tombul Mombul Takımı: Sırt Sırta, büyük bir tehlike ile karşı karşıya olan şehrini kurtarmak için zorlu bir maceraya atılan Combat Wombat'ın hikayesini konu ediyor. Kötü bir teknoloji dehası, şehri bir metaevren simülasyonuna dönüştürmekle tehdit eder. Bu durum üzerine Combat Wombat, şehri kurtarmak için zorlu bir mücadeleye girişir.

Genre
Animasyon
Director
Ricard Cussó
Duration
81 min
Vision
5/17/2024

Küçük Don Kişot'un Maceraları

Alfonso Kişot, büyük büyük büyük dedesi Don Kişot gibi, müthiş bir hayal gücüne sahip, 11 yaşında bir çocuktur. Tıpkı dedesi Don Kişot gibi çok sevdiği La Mancha kasabasını sadece kendisinin görebildiği tehlikelerden korumaktadır. Bir gün karanlık iş insanı Carrasso kasabaya gelir ve çeşitli bahanelerle La Mancha’yı ele geçirmeye çalışır. Alfonso artık sadece görünmeyen tehlikelere karşı değil aynı zamanda Carrasco’ya karşı da evini ve kasabasını korumak zorundadır. Alfonso, arkadaşları Pancho Panza ve Victoria’yı da yanına alarak bir maceraya atılacaktır.

Küçük Don Kişot'un Maceraları için hemen sinema biletinizi alın!

Genre
Animasyon
Director
Gonzalo Gutierrez
Duration
85 min
Vision
4/26/2024

Tereddüt Çizgisi

Tereddüt Çizgisi, Avukat Canan’ın masum olduğuna inandığı ve uzun süredir savunduğu bir cinayet zanlısının hüküm duruşması gününde kendi vicdanıyla yüzleşmek zorunda kalmasının hikâyesini anlatıyor.

İdealist bir ceza avukatı olan Canan’ın hayatı, gündüzleri adliyede, geceleri ise hastanede solunum cihazına bağlı yaşayan annesinin yanında mekik dokuyarak geçmektedir. Uzun süredir emek verdiği bir cinayet zanlısının karar duruşması gününde Canan; annesi, hâkim ve sanığın hayatını etkileyecek ahlaki bir tercih yapmak durumunda kalır.

Genre
Dram
Director
Selman Nacar
Starring
Tülin Özen, Gülçin Kültür Şahin
Duration
84 min
Vision
5/3/2024

La Cocina

La cocina, öğle yemeği telaşı sırasında dünyanın dört bir yanından kültürlerin harmanlandığı bir New York restoranının mutfağındaki yaşamı konu ediyor. New York City'de, Times Meydanı'ndaki The Grill adlı bir restoran tipik bir turist tuzağıdır. Öğle yemeğinde binlerce insan burada toplanır. Kasadan para kaybolunca çalışanlar tedirgin olur. Pedro restoranda şef olarak çalışan ve daha iyi bir hayatın hayalini kuran bir adamdır. Pedro, garson Julia'ya aşık olsa da genç kadın belgesiz bir yabancıyla ilişki kurmakla ilgilenmemektedir. Pedro, kasadaki parayı çalmakla suçlanınca çaresizliğe başvurur.

Genre
Dram
Director
Alonso Ruizpalacios
Starring
Rooney Mara
Duration
79 min
Vision
5/10/2024

Yurt

90’lı yılların sonu Türkiye’sinin siyasi kutuplaşma atmosferinde geçen Yurt, 14 yaşındaki lise hazırlık öğrencisi Ahmet’in yaşadıklarına odaklanıyor. 

Yakın zamanda kendini İslam’a adamış babasının zoruyla, erkeklerin kaldığı bir dini yurda yerleştirilen Ahmet, alıştığı sıcak aile ortamından koparılmanın çaresizliğini yaşar. Bir yandan babasının beklentilerini karşılamanın ağırlığı altında ezilirken, bir yandan da okul ve yurt arasındaki ikili hayatında izolasyon ve baskılarla karşılaşır. Aidiyet duygusunu hepten yitiren Ahmet’in tek sığınağı ise, yurdun tecrübeli öğrencisi Hakan olur ve birlikte kuralları çiğnedikleri bu genç adamın yarattığı heyecan ve özgürlük onu ilk kez kendi seçimlerini yapacağı bir yola sürükler.

Genre
Dram
Director
Nehir Tuna
Starring
Ozan Çelik
Duration
119 min
Vision
5/17/2024

Back to Black

Back to Black, yakın dönemin en çok dinlenen sanatçılarından Amy Winehouse'un hayatını konu ediniyor.

Genre
Dram, Biyografi, Müzik
Director
Sam Taylor-Johnson
Duration
122 min
Vision
5/3/2024

Grabuna

Grabuna, 70'li yıllarda Ankara’dan Edirne'ye atanan bir memurun gizemli bir müzede yaşadıklarını konu ediniyor. Arkeolog Önder, yaşadığı büyük hayal kırıklıklarının ardından Ankara’dan Edirne Keşan’ın Grabuna kasabasına tayinini ister. Burada yeni bir hayata başlayan Önder, geldiği müzeyi envantere geçirmek için çalışmalara başlar. Onun hayatı, güzel bir kadın olan İpek ile karşılaşmasıyla bambaşka bir hal alır.

 

Genre
Dram, Gerilim
Director
Tolga Savu
Starring
Hakan Akgün, Kaan Yılmaz
Duration
108 min
Vision
5/3/2024

Cadı

Cadı, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın aynı adlı romanından uyarlanan film, Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş günlerinde, genç bir dul olan Fikriye’nin zorla evlendirildiği Naşit Nefi Efendi ve yaşadığı köşk hakkındaki cadı söylentilerinin ardındaki gizemi çözmeye çalışırken gelişen olayları konu ediniyor.

Genre
Dram, Gerilim, Tarihi, Gizem
Director
Erman Bostan
Starring
Furkan Andıç, Nur Sürer, Buse Meral
Duration
0 min
Vision
4/26/2024

Siyah Çay

Usta sinemacı Sissako’nun dikkat çekici, gözlemsel ve duygusal yeni filmi, düğün gününde “hayır!” diyecek kadar cesur bir kadını izliyor. Aya otuzlu yaşlarının başındadır. Nikah masasında nişanlısını reddederek herkesi şaşırttıktan sonra, Çin’de yeni bir hayat kurmak için Fildişi Sahili’nden ayrılır. Guangzhou’da, Çinli bir adam olan Cai’nin sahibi olduğu bir çay dükkânında iş bulur. Dükkânın arkasında, gözlerden uzakta Cai, Aya’yı Çin çay demleme ve sunum usulüyle tanıştırır. Aya bu kadim sanatı öğrenirken, ilişkileri yavaş yavaş duyarlı bir aşka dönüşür. Ancak, filizlenen tutkuları geçmişlerinin ve önyargıların üstesinden gelebilecek midir? Hüznü neşeyle harmanlamakta usta Moritanyalı auteur’ün on yıl aradan sonra çektiği ilk film olan Siyah Çay, Şubat ayında Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarıştı.

Genre
Dram, Romantik
Director
Abderrahmane Sissako
Duration
111 min
Vision
4/26/2024

Rekabet

Challengers, bir tenisçiden antrenöre dönüşen Tashi, kendini kocası Art'ın kariyerine adamaya karar verir ve onu vasat bir oyuncudan dünyaca ünlü bir Grand Slam şampiyonuna dönüştürür. Tashi, onu yakın zamanda kaybettiği bir galibiyet serisinden kurtarmak için, eski erkek arkadaşı olan Patrick ile yüz yüze geldiği bir "Challenger" turnuvasına sokar.

Genre
Dram, Romantik, Spor
Director
Luca Guadagnino
Duration
131 min
Vision
4/26/2024

Johnny 100 Pesos: Capítulo Dos

Johnny 100 Pesos: Capítulo Dos

Genre
Dram, Suç
Duration
113 min
Vision
4/26/2024

Sinemada İtiraz Ediyorum

Sinemada İtiraz Ediyorum, Müfit Can Saçıntı, 5 yıldır tiyatro sahnelerinde sürdürdüğü tek kişilik güldürüsünü sinema perdesine taşıyor.

Genre
Komedi
Director
Müfit Can Saçıntı
Starring
Müfit Can Saçıntı-
Duration
80 min
Vision
5/3/2024

Sobe: Sakallı Bebek

Sobe: Sakallı Bebek, Saadet, çocukluk dönemini anne ve babasının başına gelen tuhaf olaylar nedeniyle travmalar yaşayarak geçiren bir kadındır. Yaşadığı travmalar nedeniyle çocukluğunu yaşayamayan Saadet, hayatını mahveden bu travmalardan kurtulmak ister ve bu amaçla istemediği bir yolculuğa çıkar. Saadet, zamanın sürekli tekrar ettiği bu yolculukta, paralel bir evren içerisinde sıkışıp kalır. İçine düştüğü labirentten kurtulmanın yolunu arayan Saadet, çıkış yolunu bulabilecek midir?

Genre
Korku
Director
Mustafa Miraç Kaya
Starring
Elif Çapkın
Duration
86 min
Vision
5/3/2024

Hanna ve Minik Canavarlar

Hanna ve Minik Canavarlar'da, Monsterville, insanlar arasında yaşamaktan bıkmış canavarların yaşadığı bir kasabadır. Ancak bir gün Hanna adında küçük bir kız onların dünyasına girmeyi başarır ve Monsterville'i riske atar.

Genre
Macera, Animasyon
Director
Lorena Ares
Duration
95 min
Vision
5/3/2024