Gelecek Filmler

Harry Potter Maratonu - 1

Harry Potter Maratonu - 1

Harry Potter'ın büyüsüne yeniden kapılmaya hazır mısınız?

Maratonun ilk ayağında 3 film birden Kült Kavaklıdere'de!
 

Harry Potter ve Felsefe Taşı: 23.00 - 01.30

Harry Potter ve Sırlar Odası: 01.45 - 04.30

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı: 04.45 - 07.00

1981'in sonlarında, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu profesörleri Albus Dumbledore ve Minerva McGonagall ile okul çalışanı Rubeus Hagrid, Harry Potter adlı yetim kalmış bir bebeği, geriye kalan son akrabaları olan Dursley ailesinin yanına bırakırlar...

Türü
Aksiyon
Süre
480 dakika
Vizyon
8.06.2024

Fight Club

Fight Club

Sinema yeniden ile sinemanın büyüsüne yeniden kapılmaya hazır mısınız?

Fight Club, 12 Haziran'da Kült Kavaklıdere'de!

Dövüş Kulübünün birinci kuralı: Asla Dövüş Kulübü hakkında konuşma... Dövüş Kulübünün ikinci kuralı: Asla ve asla dövüş kulübü hakkında konuşma... Jack, hayatın sıradanlığına kapılmış bir sigorta memurudur...

Türü
Aksiyon
Süre
139 dakika
Vizyon
12.06.2024

Müzede Suare - Yurt

Yaş sınırı: 18+

90’lı yılların sonu Türkiye’sinin siyasi kutuplaşma atmosferinde geçen “YURT”, 14 yaşındaki lise hazırlık öğrencisi Ahmet’in yaşadıklarına odaklanıyor. Yakın zamanda kendini İslam’a adamış babasının zoruyla, erkeklerin kaldığı bir dini yurda yerleştirilen Ahmet, alıştığı sıcak aile ortamından koparılmanın çaresizliğini yaşar. Bir yandan babasının beklentilerini karşılamanın ağırlığı altında ezilirken, bir yandan da okul ve yurt arasındaki ikili hayatında izolasyon ve baskılarla karşılaşır. Aidiyet duygusunu hepten yitiren Ahmet’in tek sığınağı ise, yurdun tecrübeli öğrencisi Hakan olur ve birlikte kuralları çiğnedikleri bu genç adamın yarattığı heyecan ve özgürlük onu ilk kez kendi seçimlerini yapacağı bir yola sürükler.

* Gösterim, film ekibinin katılımıyla gerçekleşecektir.

Türü
Dram
Yönetmen
Nehir Tuna
Oyuncu
Ozan Çelik , Tansu Biçer, Doğa Karakaş, Can Bartu Arslan, Didem Ellialtı
Süre
116 dakika
Vizyon
4.06.2024

Müzede Suare - Faruk

90’lı yaşlarındaki Faruk’un İstanbul’da yaşadığı apartman yıkılmak üzeredir, ve Faruk, yönetmen kızının bu konuda çektiği filmin ana karakteri olur. Bir yandan da yıllardır yaşadığı binanın yıkım sürecini geciktirmeyi umarak apartman toplantılarına katılmaya devam eder.

Yavaş yavaş gerçekle kurgu arasındaki çizgi bulanıklaşır ve ikisi birbirine girmeye başlar. Gerçek mekanlarda çekilen ve gerçek karakterler ve olaylara dayanan Aslı Özge’nin yeni filmi; İstanbul gibi hareketli bir şehirde yaşayan yaşlı bir adamın hayatına benzersiz ve samimi bir bakış sunuyor, sadece mutenalaştırmanın etkilerini değil, bir baba-kız ilişkisinin karmaşıklığını da ele alıyor.

* Gösterim, film ekibinin katılımıyla gerçekleşecektir.

Türü
Dram
Yönetmen
Aslı Özge
Süre
97 dakika
Vizyon
7.06.2024

Müzede Suare - Bildiğin Gibi Değil

Yaş sınırı: 10+

Düşünce biçimi ve hayat tarzı açısından birbirinden farklı üç kardeş̧... Tahsin, Yasin ve Remziye babalarının gizemli ölümüyle doğdukları şehir olan Tokat’ta toplanmak durumunda kalır. Üç kardeş, birlikte geçirdikleri süre boyunca zaman zaman sıcak ilişkilerle yakınlaşırken, kimi zaman ciddi gerginlikler yaşar. Bazı anlarda ikiye bir ittifaklar oluşur. Ardından, aralarındaki güç dengeleri değişip bambaşka formlar alır. Kardeşliğin karmaşık, girift yapısı tüm hatlarıyla yaşanır. Üç kardeş, ortak geçmişlerini farklı anımsadıklarını fark eder. Hiçbir şey hiçbirinin bildiği gibi değildir.

* Gösterim, film ekibinin katılımıyla gerçekleşecektir.

Türü
Dram, Aile
Yönetmen
Vuslat Saraçoğlu
Oyuncu
Alican Yücesoy, Ünal Yeter, Ozan Çelik , Serdar Orçin, Hazal Türesan
Süre
108 dakika
Vizyon
8.06.2024

Müzede Suare - Köylüler

Yaş sınırı: 16+

KÖYLÜLER, bir köylü kızı olan Jagna’nın oğlu Antek’e olan sevgisine rağmen kendisinden çok daha yaşlı ve varlıklı bir çiftçi olan Maciej ile evlenmeye zorlanmasının trajik hikayesidir. Zamanla Jagna, köylülerin kıskançlık ve nefret nesnesi haline gelir ve bağımsızlığını korumak için savaşmak zorunda kalır. 19. ve 20.  Yüzyıl Polonya kırsalında geçen hikayenin dramatik kırılmaları, değişen mevsimlere, tarlalardaki ağır işlere ve geleneksel bayramlara bağlanıyor.

Türü
Dram, Animasyon, Tarihi
Yönetmen
Hugh Welchman, DK Welchman
Oyuncu
Miroslaw Baka, Kamila Urzedowska, Robert Gulaczyk
Süre
114 dakika
Vizyon
5.06.2024

Müzede Suare - Dali Diyarı

1973’te, artık yaşlanmaya başlamış olan Salvador Dalí, New York’taki büyük sergisi için hazırlanmaktadır. Genç bir galeri asistanı, Dalíye yardımcı olmak için perde arkasındaki çılgın maceraya katılır. “American Psycho” ve “I Shot Andy Warhol” filmlerinin yönetmeni Marry Harron’un yönettiği filmde ünlü ressama Oscar ödüllü oyuncu Ben Kingsley hayat veriyor.

Türü
Dram, Biyografi
Yönetmen
Mary Harron
Oyuncu
Ben Kingsley, Ezra Miller, Suki Waterhouse, Barbara Sukowa
Süre
104 dakika
Vizyon
6.06.2024

Lost Highway

Lost Highway, ''Fred Madison'un evlendiği kadının geçmişi hakkında hiçbir fikri yoktur. Karısıyla kendisi için yeni bir düzen kurmaya çalışan Fred'in huzuru, geçmişin peşini bırakmamasıyla bozulur. Karısının kendisini aldatacağından şüphelenen Fred için durum bir süre sonra çığırından çıkar ve iş çok geçmeden bir cinayetin işlenmesi ve Fred'in kişilik bölünmesi yaşamasına kadar gider. Karısını öldürmekle suçlanan Fred, hapishaneye gönderilir. Ancak bir sabah uyandığında kendisini farklı bir yerde bambaşka bir şekilde bulur."

Türü
Dram, Fantastik
Yönetmen
David Lynch
Süre
135 dakika
Vizyon
27.05.2024

Mulholland Dr.

Mulholland Dr.

Süre: 146'

"Betty Elms, en büyük hayali Hollywood'da ünlü bir aktrist olmak olan bir kadındır. Bunun için Hollywood'a doğru bir yolculuğa çıkmıştır. Burada kendi hayatında mükemmel bir noktaya ulaşmış olan bir kadınla tanışır ve onun başarılarına hayran kalır. O kadın da Betty'den hoşlanmaya başlar ve aralarında gizemli ve oldukça erotik bir ilişki başlar. Mulholland kavşağında bir trafik kazası gerçekleşir. Bilinç ve bilinçaltı birbirlerine karışırlar. Bütün bu hayatlar, birbirlerine gireceklerdir."

Türü
Dram, Gerilim, Fantastik
Yönetmen
David Lynch
Süre
146 dakika
Vizyon
30.05.2024

Eraserhead

Eraserhead

Süre: 1 Saat 29 Dakika

Eraserhead, birlikte olduğu kadının hamile olduğunu öğrenen bir adamın hikayesini konu ediyor. Henry Spencer, uzun zaman önce yaşadıkları bir ilişki sırasında Mary'nin hamile kaldığını öğrenir ve onu kendi evine getirir. Mary, zamanı geldiğinde doğumu gerçekleştirir ancak dünyaya getirdiği şey insandışı bir yaratıktır. Mary evden kaçar ve Spencer için kabus dolu günler böyle başlar. Spencer, birlikteliklerinin ürünü olan 'yaratık', hayali bir kadın ve sıradışı karşı kapı komşusuyla başbaşa kalır."

Türü
Dram, Korku, Fantastik
Yönetmen
David Lynch
Oyuncu
Jack Nance, Charlotte Stewart, Allen Joseph
Süre
89 dakika
Vizyon
27.05.2024

Müzede Suare - Vanya

Andrew Scott (Fleabag), Çehov’un Vanya Dayı’sının Simon Stephens (The Curious Incident of the Dog in the Night-Time) tarafından uyarlanmış bu radikal yeni versiyonunda, birden çok karakteri canlandırıyor.

İnsan duygularının karmaşıklığını ele alan bu tek kişilik adaptasyonda umutlar, düşler ve pişmanlıklar mercek altına alınıyor.

Türü
Dram, Tiyatro
Yönetmen
Sam Yates
Oyuncu
Andrew Scott
Süre
119 dakika
Vizyon
9.06.2024

Daniska Film Gecesi- Big Fish

Daniska Film Gecesi- Big Fish

Yaş Sınırı:
16+
Süre: 120 Dakika

Edward Bloom'un inanılmaz maceralar, romantizm ve sihirle dolu hayatını anlatan büyüleyici ve iç ısıtan hikayesi. Tim Burton'ın yönetmenliğini yaptığı Big Fish, bir baba ve oğul arasındaki olağanüstü bağı keşfediyor.Büyülü anlatımı ve etkileyici hikayesiyle kalbinize dokunacak…Güzel bir akşam yemeği sonrası keyifli bir film izleme deneyimi için sizleri bekliyoruz.Bu büyüleyici deneyimi kaçırmayın!

Türü
Fantastik, Drama, Komedi
Süre
120 dakika
Vizyon
29.05.2024

Kadın...

Kadın... 

127'

Renkli, Lehçe; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen: Małgorzata Szumowska, Michał Englert

Senaryo: Małgorzata Szumowska, Michał Englert

Görüntü Yönetmeni: Michał Englert

Kurgu: Jarosław Kamiński

Müzik: Radzimir Dębski

Yapımcı: Klaudia Śmieja-Rostworowska, Bogna Szewczyk-Skupień, Gregory Jankilevitsch, Katarzyna Jordan-Kulczyk, Małgorzata Szumowska, Michał Englert

Yapım: Nomad Films, Plio, Film i Väst, Common Ground Pictures

Oyuncular: Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Joanna Kulig, Mateusz Więcławek, Bogumiła Bajor

Polonya'nın komünizmden kapitalizme geçiş döneminde geçen “...Kadın”, Aniela Wesoły'nin hayatının 45 yılını ve trans bir kadın olarak kişisel özgürlüğünü bulma yolculuğunu kapsıyor. Hayatı boyunca aile hayatında zorluklarla, bulunduğu çevredeyse karmaşık tutumlarla yüzleşen Aniela gerçekte olduğu kişi olmak için ne tür seçimler yapmak zorunda kalacaktır?

Małgorzata Szumowska

Günümüz Polonya sinemasının en önemli yönetmenlerinden Małgorzata Szumowska 1973 yılında Kraków’da dünyaya geldi. Özellikle 2010’lu yıllarda çektiği “Kadınlar”, “…Adına”, “Yüz” ve “Beden” filmleriyle Locarno Film Festivali ve Berlin Film Festivali olmak üzere birçok prestijli festivalden ödüller kazandı.

 

Türü
Film Festivali
Yönetmen
Malgorzata Szumowska
Süre
127 dakika
Vizyon
8.06.2024

Bir Ailenin Kısa Hikayesi - Engelsiz Filmler Festivali

Bir Ailenin Kısa Hikayesi

100'

Çin, Danimarka, Fransa, Katar, 2024

Renkli, Çince; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen: Jianjie Lin

Senaryo: Jianjie Lin

Görüntü Yönetmeni: Jiahao Zhang

Kurgu: Per K. Kirkegaard

Müzik: Toke Brorson Odin

Yapımcı: Lou Ying, Yue Zheng, Yiwen Wang

Yapım: First Light Films

Oyuncular: Muran Lin, Feng Zu, Ke-Yu Guo, Xilun Sun

2024 Beijing International Film Festival; En İyi Yönetmen, En İyi Sanatsal Katkı

Bir ailenin kaderi, ergenlik çağındaki tek oğullarının esrarengiz yeni arkadaşıyla kesişir. Çoğunlukla suskun olan Shuo, okulda bile içine kapanık olmasına rağmen onların arasında kendini rahat hisseder. Shuo hayatlarına dâhil oldukça, ebeveynler de gittikçe ondan etkilenmeye başlar. Ancak trajik bir olay, dışarıdan şık ve gösterişli duran yüzeyin altından söylenmemiş sırların, karşılanmamış beklentilerin ve onarılmamış duyguların su yüzüne çıkmasına neden olur.

Jianjie Lin

Biyomühendis olma yolunda kariyeri ilerleyen Jianjie Lin, sinemanın çekici dünyasına kapılıp kendine başka bir yol seçti. New York Üniversitesi'nde film yapımı eğitimi almak için Çin'den ayrıldı. Kısa filmleri birçok uluslararası festivalde gösterildi. İlk uzun metrajlı filmi “Bir Ailenin Kısa Hikâyesi”prömiyerini Sundance Film Festivali'nde yaptı ve Berlin Uluslararası Film Festivali'nin Panorama bölümünde gösterildi.

Türü
Film Festivali
Süre
100 dakika
Vizyon
7.06.2024

Toprağın Şarkıları - Engelsiz Filmler Festivali

Toprağın Şarkıları

90'

Renkli, Norveççe; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen: Margreth Olin

Senaryo: Margreth Olin

Görüntü Yönetmeni: Lars Erlend Tubaas Øymo

Kurgu: Michał Leszczyłowski

Müzik: Rebekka Karijord

Yapımcı: Margreth Olin, Lena Faye-Lund Sandvik

Yapım: Speranza Films

2023 Nordic Docs; En İyi Görüntü Yönetimi

Yönetmen Margreth Olin'in 85 yaşındaki babasının rehberliğinde Norveç'in en güzel manzaralı vadisi olan Nordfjord'daki Oldedalen'i keşfediyoruz. Burası, Olin'in büyüdüğü ve ondan önceki nesillerin doğayla denge içinde yaşadığı özel bir bölge. Vahşi dağların, buzulların ve hareketli yaban hayatının görkemli görüntüleri, o patikalarda nesiller boyunca yürüyen ailenin anlattığı, doğayla olan ilişkimiz ve hayatta neyin değerli olduğu hakkındaki hikâyeleriyle birleşiyor.

Margreth Olin

1970 doğumlu Margreth Olin, 1994'te mezuniyet filmi “In the House of Love” ile belgeselci olarak ilk çıkışını yaptı. O zamandan beri birçok ödüllü belgesel yazdı ve yönetti. Kurmaca filmler de yöneten Olin'in ilk uzun metrajlı kurmaca filmi “The Angel”, 2010 Akademi Ödülleri'nde Yabancı Dilde En İyi Film dalında Norveç'in adayı olarak seçildi.

Türü
Film Festivali
Süre
90 dakika
Vizyon
8.06.2024

İmparatorluk - Engelsiz Filmler Festivali

İmparatorluk

110'

Fransa, Belçika, Almanya, İtalya, Portekiz, 2024,

Renkli, Fransızca; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen: Bruno Dumont

Senaryo: Bruno Dumont

Görüntü Yönetmeni: David Chambille

Kurgu: Bruno Dumont, Desideria Rayner

Yapımcı: Jean Bréhat, Bertrand Faivre, Rachid Bouchareb, Muriel Merlin, Matteo Rovere

Yapım: Tessalit Productions

Oyuncular: Brandon Vlieghe, Lyna Khoudri, Anamaria Vartolomei, Camille Cottin, Fabrice Luchini, Bernard Pruvost

2024 Berlin Film Festival Gümüş Ayı Jüri Ödülü

Fransa'nın kuzeyindeki Opal Sahili’ndeki sessiz ve tablo gibi görünen bir balıkçı köyünde en sonunda bir şeyler olur! Son derece nadir bir bebek doğar… Bu bebek öylesine eşsiz ve tuhaf bir bebektir ki, dünya dışı iyi ve kötü güçler arasında gizli bir savaşı başlatır. Film, yönetmenin kendine has üslubuyla “iyi ve kötü”nün önlenemez geçişkenliğini keşfediyor ve bilim-kurgu türünün uzay destanlarını eğlenceli bir şekilde yorumluyor.

Bruno Dumont

1958 doğumlu Fransız yönetmen Bruno Dumont, kariyerine 1986 yılında reklam filmleri çekerek başladı. 1990’lı yılların sonralarında başladığı sinema kariyeriyle sayısız film festivalinde boy gösterdi ve ödüllü filmlere imza attı. Hayranlarının “Küçük Serseri”, “Jeanne” ve “Ma Loute” gibi son dönem işlerinden aşina olduğu dünyayı ve kendine has mizahını son filmi “İmparatorluk”ta bilim-kurgu türüyle harmanlıyor.

Türü
Film Festivali
Süre
110 dakika
Vizyon
8.06.2024

Ölüm Yaşayanların Sorunudur - Engelsiz Filmler Festivali

Ölüm Yaşayanların Sorunudur

98'

Finlandiya, İtalya, 2023

Renkli, Fince, İngilizce; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen: Teemu Nikki

Senaryo: Teemu Nikki

Görüntü Yönetmeni: Jyrki Arnikari

Kurgu: Teemu Nikki

Müzik: Marco Biscarini

Yapımcı: Jani Pösö, Andrea Romeo

Yapım: It’s Alive Films, The Culture Business

Oyuncular: Pekka Strang, Jari Virman, Elina Knihtilä, Hannamaija Nikander, Pihla Penttinen

2024 Beijing International Film Festival; En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Müzik  Jussi Ödülleri; En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Cenaze taşımacılığı işindeki en ucuz şoförlerden olan Risto Kivi ve komşusu Arto Niska için hayatlarındaki her şey ters gitmektedir. Kumar bağımlılığıyla boğuşan Risto ve beyninin %85’inin olmadığı haberiyle sarsılan Arto’nun yeni bir başlangıca ihtiyaçları vardır. Biri “neredeyse beyinsiz”, diğeri tamamen kalpsiz iki arkadaş da ailelerinin dağılmasına engel olamaz ve kendi hayatları üzerine kumar oynama noktasına gelirler. Ne de olsa “ölüm, yaşayanların sorunudur” diyen film bağımlılık, dostluk ve bağışlama üzerine bir kara komedi.

Teemu Nikki

1975'te Finlandiya’nın Sysmä kentinde doğan Teemu Nikki, ülkesinin en üretken yönetmenlerinden biri. Nikki’nin, tarzını en iyi yansıtan özelliği, filmlerinde insanlığa karşı sürekli kullandığı iyi niyetli olduğu kadar müdanasız politik hicvidir. 2017 yılında “Öldürücü” filmiyle adını duyuran yönetmen, 2021 yılında “Titanik'i Seyretmek İstemeyen Kör Adam” filmiyle Venedik Film Festivali'nde izleyici ödülü kazandı.

Türü
Film Festivali
Süre
98 dakika
Vizyon
9.06.2024

32 Ses - Engelsiz Filmler Festivali

32 Ses

97'

ABD, 2022

Renkli, İngilizce; Türkçe ayrıntılı altyazı

Yönetmen: Sam Green

Görüntü Yönetmeni: Yoni Brook

Kurgu: Sam Green, Nels Bangerter

Müzik: JD Samson

Yapımcı: Josh Penn, Thomas O. Kriegsmann

Yapım: ArKtype, Impact Partners, Wavelenght

2024 Advanced Imaging Society Lumiere Awards; En İyi Belgesel Cinema Audio Society; Belgesel Film Ses Miksajında Üstün Başarı

Oscar adaylığı bulunan yönetmen Sam Green'den sürükleyici bir belgesel ve yoğun bir duyusal deneyim… Le Tigre ve MEN gibi ünlü gruplarıyla tanınan başarılı müzisyen JD Samson’ın özgün müzikleriyle katkıda bulunduğu film, benzerine az rastlanır bir sinema deneyimi sunuyor. Sesin zamanı bükme, sınırları aşma ve etrafımızdaki dünyayı algılayışımızı derinden şekillendirme gücü üzerine sinematik bir meditasyon olarak tanımlanan film, 32 ses araştırmasını bir araya getirerek sesin temel fenomenini araştırıyor.

Sam Green

New York çıkışlı bir belgesel yönetmeni olan Sam Green, 2004 yılında tamamladığı ilk uzun metraj yönetmenlik tecrübesi olan “The Weather Underground” ile En İyi Belgesel dalında Akademi Ödülü’ne aday oldu. Son yıllarda aralarında Yo La Tengo’yla çalıştığı “The Love Song of R. Buckminster Fuller” ve Kronos Quartet’le çalıştığı “A Thousand Thoughts”ın da bulunduğu bir dizi canlı belgesel projesine imza attı. Şu sıralar son filmi “32 Ses”i sinema formu dışında sahnelerde de canlı performans ile sergilediği turuna devam ediyor.

Türü
Film Festivali
Süre
97 dakika
Vizyon
9.06.2024

Başka Dinleme Biçimleri - Engelsiz Filmler Festivali

Başka Dinleme Biçimleri 

61'

Fransa, 2022

Renkli, Fransızca; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen: Jérôme Florenville

Görüntü Yönetmeni: Christophe Neuville

Kurgu: Karine Germain

Yapımcı: Laurent Segal

Yapım: Kanari Films

Fransa’da 1981’de “hayatı değiştirme” vaadiyle iktidara gelen yeni yönetimle birlikte Kültür Bakanlığı tarafından avangart müziğin başlıca isimlerine müzik dinleme ve üretme yöntemlerini geliştirebilmeleri için destek verildi. Bunu fırsat bilen Luc Ferrari 1982 yılında La Muse en Circuit isimli kolektifi kurdu. Anaakım dışı müziğin gelişimine adanmış 40 yıllık kolektifin tarihini inceleyen bu belgesel, izleyiciyi ses yaratımını inceleyen deneylerin perde arkasına götürüyor.

Jérôme Florenville

Otuz yılı aşkın bir süredir çok sayıda deneysel müzik konserinde ses teknisyeni olarak çalışan Jérôme Florenville 1998 yılında kendi plak şirketi Shambala Records'u kurdu. 1993-2016 yılları arasında yayına devam eden, deneysel, doğaçlama ve gürültü müzik türlerinin savunuculuğu üstlenen ünlü radyo programı “Epsilonia”nın sunuculuğunu ve yönetmenliğini yaptı. 2006 yapımı ilk filmi “Damo Suzuki, le chant de l'imprévu”den bugüne toplam yedi belgesel filmin yönetmenliğini üstlendi.

Türü
Film Festivali
Süre
61 dakika
Vizyon
10.06.2024

Defin - Engelsiz Filmler Festivali

Defin 

60'

Litvanya, Norveç Lithuania, Norway, 2022

Renkli, Litvanca; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Senaryo: Emilija Škarnulytė

Görüntü Yönetmeni: Emilija Škarnulytė, Eitvydas Doskus, Audrius Budrys, Adam Khalil

Kurgu: Mykolas Zukauskas, Darius Silenas

Müzik: Gaute Barlindhaug

Ses: Vytis Puronas

Yapımcı: Dagne Vildziunaite, Elisa Fernanda Pirir

Yapım: Just a moment, Mer Film

Çernobil'in kardeşi olarak anılan Litvanya’daki Ignalina Nükleer Santrali'nin terk edilmiş kontrol odasının üzerinde bir piton sürünüp kıvrılıyor. Sahip olduğu radyo aktif çekirdek bir milyon yıl boyunca zaman akışında süzülecekmiş gibi duran serbest bırakılmış bir canavara benziyor. Yönetmen Škarnulytė, batık şehirlerden en modern yeraltı depolarına kadar, ölümsüz olanı gömme girişimlerimizi ve Etrüsk kalıntıları takip ediyor. Nükleer teknolojinin çığır açan etkilerini her düzeyde ele alan “Defin”, ebedi bir güç döngüsünü, kuyruğunu yiyen başka bir yılanı izliyor.

Emilija Škarnulytė

Emilija Škarnulytė Litvanya doğumlu bir sanatçı ve film yapımcısıdır. Belgesel ve spekülatif alanlar arasında çalışan sanatçının video işleri, izleyicileri hizmet dışı bırakılmış nükleer santrallere, derin deniz veri depolama ünitelerine, unutulmuş sualtı şehirlerine ve tekinsiz doğa olaylarına götürüyor. IFA, HAM, Kiasma, Kadist Foundation ve Centre Pompidou koleksiyonlarında filmleri bulunan sanatçının işleri Londra'daki Tate Modern ve Serpentine Gallery, Paris'teki Centre Pompidou, New York'taki Museum of Modern Art ve çok sayıda film festivalinde gösterildi.

 

Türü
Film Festivali
Süre
60 dakika
Vizyon
7.06.2024

Beraber - Engelsiz Filmler Festivali

Beraber

82'

Türkiye, Hollanda, Belçika 2023

Renkli, Türkçe, Felemenkçe; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen: Mete Gümürhan

Senaryo: Chris Westendorp

Görüntü Yönetmeni: Stephan Polman

Kurgu: David Verdurme

Yapımcı: Nadir Öperli, Stienette Bosklopper, Maarten Swart

Yapım: Liman Film, Circe Films, A Private View, Kaap Holland Film

Oyuncular: Alihan Şahin, Hayat Van Eck, Mina Demirtaş, Lorin Merhart, Sinan Eroğlu

2024 İstanbul Film Festivali; En İyi Sanat Yönetimi

Rotterdam’da doğup büyümüş Zeki’nin, annesinin kaybı sonrası yaşadığı travma, babasının Türkiye’ye taşınma kararıyla perçinlenir. Serbest koşu sporuyla uğraşan Zeki, başta önyargılarla geldiği İstanbul’da, girdiği yeni arkadaş çevresi sayesinde, kendini eğlenceli ve özgür bir dünyada bulacaktır.

Mete Gümürhan

Mete Gümürhan 1975 yılında Rotterdam’da doğdu. 2009 yılında Hollanda’da Willem de Kooning Akademisi’nden mezun oldu. 2007’de öğrenciliği devam ederken Kaliber Film’i kurarak pek çok ödüllü kısa ve uzun metraj filmin yapımcılığını ve ortak yapımcılığını üstlendi. Gümürhan, ilk yönetmenliğini Dünya prömiyeri 66. Berlin Film Festivali’nin Generation Kplus bölümünde gerçekleşen "Genç Pehlivanlar" ile yaptı ve festivalde mansiyon ödülü kazandı. Dünya prömiyerini 2023 yılında Saraybosna Film Festivali’nde yapan "Beraber" ise yönetmenin ilk uzun metrajlı kurmaca filmidir.

Türü
Film Festivali
Süre
82 dakika
Vizyon
11.06.2024

Kara Kutu - Engelsiz Filmler Festivali

Kara Kutu

120'

Almanya, Belçika, 2023

Renkli, Almanca; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen: Aslı Özge

Senaryo: Aslı Özge

Görüntü Yönetmeni: Emre Erkmen

Kurgu: Patricia Rommel

Ses: Paul Heymans, Thomas Gauder

Yapımcı: Daniel Mann, Till Derenbach, Michael Souvignier

Yapım: Zeitsprung Pictures, Les Films du Fleuve

Oyuncular: Luise Heyer, Felix Kramer, Christian Berkel, Timur Magomedgadzhiev, Manal Issa

Berlin'de bir apartman blokunun giriş çıkışları emniyet güçleri tarafından neden gösterilmeden kapatılır. Dışarıda meydana gelen belirsiz bir olay nedeniyle apartman çevresinde olağanüstü hâl ilan edilir. Apartman avlusunda sıkışıp kalan bina sakinleri arasında endişe ve korku yükselmeye başlar. Bekleyiş sürerken paniğin yerini kuşkular alır. Kişisel önyargılar sonucu kutuplaşmalar başlarken akıllarda başka bir soru belirir: Asıl tehlike dışarıdan mı yoksa içeriden mi gelmektedir?

Aslı Özge

Aslı Özge İstanbul'da doğdu ve 2000 yılından beri Berlin'de yaşıyor. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV bölümünden mezun oldu. İlk uzun metrajlı filmi “Köprüdekiler” uluslararası prömiyerini 2009 yılında Locarno ve Toronto Film Festivalleri'nde yaptı ve birçok ödül kazandı. İkinci uzun metrajı “Hayatboyu” (2013) ve Almanca çektiği “Ansızın” (2016) prömiyerlerini Berlin Film Festivali'nde yaptı ve Europa Cinemas Special Label ve FIPRESCI ödüllerini kazandı.

Türü
Film Festivali
Süre
120 dakika
Vizyon
10.06.2024

Kıyıda - Engelsiz Filmler Festivali

Kıyıda

98'

Türkiye, 2023

Renkli, Türkçe, Almanca; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen: Büşra Bilginer

Senaryo: Büşra Bilginer, Emine Gizem Yıldız

Görüntü Yönetmeni: Alp Kaan Akkaya

Kurgu: Tuvana Simin Günay

Ses: Onur Erdem

Müzik: Okan Haydaraslan

Yapımcı: Büşra Bilginer, Onur Nayir

Yapım: Lotus Film

Oyuncular: Ceren Taşçı, Çağla Demir, Deniz Altan, Şimal Emür, Umut Orkun

Babalarının ölümü üzerine dört kız kardeş yıllar sonra babalarından miras kalan pansiyonda bir araya gelirler. En büyükleri Yasemin, eşiyle yıllardır bu pansiyonunda çalışmaktadır. Nilüfer, annelerinin ölümü ve babasının tekrar evlenmesinin ardından üniversite için şehir dışına taşınıp ailesinden uzaklaşmıştır. Defne ailenin özgür ruhlu kızıdır, Nilüfer gibi o da şehir dışına taşınmıştır ancak ailesinden kopmamıştır. Küçük kardeşleri Deniz, Mehmet’in ikinci eşi Anna’dan olan kızıdır. Birbirinden farklı bu dört genç kadın uzun zaman sonra birlikte büyüdükleri kıyıda denize ilk defa birlikte girerler.

Büşra Bilginer

1999’da Antalya’nın Manavgat ilçesinde dünyaya geldi. Liseden mezun olup sinema okumak üzere İstanbul’a taşınana kadar hayatını Side’de geçirdi. 2017 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde sinema eğitimine başladı. 2023 yılında ilk filmi “Kıyıda” ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema Televizyon bölümünden mezun oldu.

Türü
Film Festivali
Süre
98 dakika
Vizyon
12.06.2024

Suyun Üstü - Engelsiz Filmler Festivali

Suyun Üstü

115'

Türkiye, 2023

Renkli,  Türkçe, İngilizce; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen: Aslıhan Ünaldı

Senaryo: Aslıhan Ünaldı

Görüntü Yönetmeni: André Jäger

Kurgu: Aslıhan Ünaldı, Melih Kaymaz

Müzik: Davut Özdemir, Deniz Güngör

Yapımcı: Kamen Velkovsky, Aslıhan Ünaldı

Yapım: Siren Film

Oyuncular: Nihan Aker, Elit İşcan, Serhat Ünaldı, Lila Gürmen, Eren Çiğdem, Oscar Pearce

2024 New York CineFest; En İyi Film, En İyi Yönetmen 2023 Adana Altın Koza Film Festivali; En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu LA Independent Women Films Awards; En İyi Yönetmen

New York’ta yaşayan Zeynep, Amerikalı eşiyle birlikte Muğla'da küçük bir sahil kasabasına varır. Parçalanmış bir aileye geri dönmüştür; ebeveynleri boşanmış, kız kardeşi ise ailesine yabancılaşmıştır. Aile, bir haftalık bir yelken seyahatine çıkacaktır. Bu gezi, aynı zamanda Zeynep’in yargılanmakta olan gazeteci babası Yusuf’un uzun zamandır görmediği kızlarıyla yeniden bağ kurabilmesi için son şansıdır.

Aslıhan Ünaldı

Aslıhan Ünaldı, İstanbul'da doğup büyümüş, şu anda Brooklyn'de yaşayan bir yönetmen. İstanbul Alman Lisesi'nden mezun oldu ve ardından Amerika Birleşik Devletleri'nde Yale Üniversitesi'nde fotoğrafçılık ve uluslararası ilişkiler alanlarında eğitim aldı. Yazarlığını ve yönetmenliğini üstlendiği çalışmaları birçok prestijli uluslararası festivalde yer aldı. Yönetmenlik kariyerinin yanı sıra, Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi'nin lisansüstü film programlarında senaryo yazımı dersleri veriyor.

Türü
Film Festivali
Süre
115 dakika
Vizyon
11.06.2024

Yurt - Engelsiz Filmler Festivali

Yurt

118'

Türkiye, Almanya, Fransa , 2023

Renkli, Türkçe, İngilizce; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen Director: Nehir Tuna

Senaryo: Nehir Tuna

Görüntü Yönetmeni: Florent Herry

Kurgu: Ayris Alptekin

Müzik: Avi Medina

Yapımcı: Tanay Abbasoğlu, Dorothe Beinemeier, Thierry Lenouvel

Yapım: TN Yapım, Red Balloon Film, Ciné-Sud Promotion

Oyuncular: Doğa Karakaş, Can Bartu Arslan, Ozan Çelik, Tansu Biçer, Didem Ellialtı, Orhan Güner, Işıltı Su Alyanak

2024 İstanbul Altın Lale; En İyi Film, En İyi Görüntü Yönetmeni 2023 Venice Bisato d’Oro; En İyi Senaryo Saint Jean De Luz; En İyi Yönetmen Eleştirmenler Ödülü 

1990'ların sonunda Türkiye'de siyasi kutuplaşma ve muhafazakar ile seküler kesim arasındaki gerilim giderek artmaktadır. 14 yaşındaki Ahmet, babası tarafından dini bir yurda gönderilir. Ahmet mükemmel bir evlat olmak için çok çalışsa da yurttaki çocuklarla uyum sağlamakta zorlanır ve yeni evini sınıf arkadaşlarından sakladığı modern gündüz okulunda kendini yalnız hisseder.

Nehir Tuna

Yönetmen ve senaryo yazarı Nehir Tuna 2019 yılında uzun metraj projesi ile Sundance Film Festivali’nin Utah’ta düzenlenen Senaristler Lab’ine katılmaya hak kazanmıştır. 2018’de Berlin’deki Nipkow Programına dahil olan Tuna “Ayakkabı” adlı kısa film de dahil olmak üzere çeşitli kısa filmler yapmıştır. Columbia Üniversitesi’nde film yüksek lisansına devam eden Tuna, Rochester Teknoloji Enstitüsü’nde yönetmenlik üzerine yüksek lisansını tamamlamıştır.

 

Türü
Film Festivali
Süre
118 dakika
Vizyon
12.06.2024

Kısa Film Yarışması 1 - Engelsiz Filmler Festivali

Kısa Film Yarışması 1 - Engelsiz Filmler Festivali 

70'

Örümcek Kadın

İran, 2023, 13 dakika

Renkli, Farsça; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen: Maryam Khodabakhsh

Senaryo: Maryam Khodabakhsh

Görüntü Yönetmeni: Amir Hossein Dibaj

Kurgu: Emad Khodabakhsh

Müzik: Kamran Mirzaei

Yapımcı: Ali Tabe Emam

Oyuncular: Zahra Aghapour, Ali Tabe Emam, Narges Mohtashami, Roza Hashemi


Film, hemşirelik öğrencisi Negar'ın fiziksel görünümünden ziyade eylemleriyle toplumda saygınlık ve önem kazanmasını anlatıyor. Tam da kendisi için kız isteme töreninin yapılacağı gün, başına bela olacak bir şey kaybeder. Negar her ne kadar yeni neslin isyankâr cesaretinden yoksun olsa da, kendine dayatılan beklentiler ile öz irade arzusu arasında sıkışıp kalır.

Maryam Khodabakhsh

Maryam Khodabakhsh, yetmişin üzerinde uluslararası seçkide yer alan başarılı kısa filmi “Dünya Kupası” ile tanınan İranlı bir yönetmen, senarist ve kurgucudur. Önemli film festivallerinden aldığı çok sayıda ödül ve adaylık ile sektörde önemli bir figür olarak kendini kanıtlamıştır. Her bireyin kendine özgü sesinin gücüne inanıyor ve sinemayı insanlarla iletişime geçip olumlu bir etki yaratabilmek için bir araç olarak görüyor.

Beş

Fransa, 2023, 12 dakika

Renkli, Fransızca; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen: Jérémy Prudent

Senaryo: Jérémy Prudent

Kurgu: Jérémy Prudent

Yapımcı: Jérémy Prudent

Oyuncular: Anna Agostini, Camille Broillard, Manon Clavel, Margot Marie Ménéguz, Sandra Piquemal

Dört yakın arkadaş, gecenin bir yarısı bir arabaya doluşup ormanın derinliklerine doğru ilerlerler. Kaybettikleri arkadaşları Annie’nin öldüğü noktaya, aynı ağacın altına ulaşırlar. Camille, Flora, Lucie ve Marion, Annie'nin ruhunun kendilerine gözükmesi için sağlamak için bir ruh çağırma seansı düzenlerler.

Jérémy Prudent

1992'de Bijon'da doğan Jérémy Prudent, hikâyeler anlatmaya televizyon dizileriyle başladı. Paris'te sinema eğitimi alırken başka bir tutkusunu keşfetti: film kostümleri. İlk kısa filmlerini yönetirken, sinema filmleri için kostüm tasarımcısı olarak paralel bir kariyere başladı ve birçok filmde çalıştı. Yönetmen, kısa filmler, televizyon dizileri ve uzun metrajlı filmler gibi çeşitli projeleri üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Kulaktan Kulağa

Çin China, 2023, 16 dakika

Renkli, Çince; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen: Haoran Deng

Senaryo: Haoran Deng

Görüntü Yönetmeni: Ye Li

Kurgu: Haoran Deng

Ses: Zhiqing Luo

Müzik: Heng Yang

Yapımcı: Yingxu Zhao, Yahui Hao

Oyuncular: Zixuan Tang, Yunqi Zhao

2023 Lin Fengmian Creation Awards; Bronz Madalya
 

Kırsal bölgede yer alan, nüfusunu oradaki işçilerin oluşturduğu köydeki büyük fabrika kapanır. Köyde yalnız yaşayan ve beyin iltihaplanması geçiren bir yaşlı adamı, artık şehirde yaşayan torunu ziyarete gelir. Emekliliğinin tadını çıkarması için onu kendisiyle birlikte şehre gelmeye ikna etmeye çalışsa da dedesi köyden ayrılmayı reddeder. Torun, sonunda dedesinin ayrılmak istememe sebebinin aslında orada duran fabrika değil, hafızasında ve kendi gençliğinde kalan fabrika olduğunu anlayacaktır.

Haoran Deng

Haoran Deng 2001 yılında Shaoyang, Hunan'da doğdu ve Çin Sanat Akademisi Film ve Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. “On the Grapevine” ve “The Panda Deep in the Elephant Mountain” filmlerini yönetti. Haoran ayrıca Pekin Film Akademisi'nin deneysel sınıfında “Xiaoyu” filminin yardımcı yönetmenliğinin yanı sıra Çin Sanat Akademisi mezuniyet projeleri "The Death of Li Gou” ve “The Returning Tide” filmlerinin yardımcı yönetmenliğini yaptı.

Ben Yağmurum

Almanya, 2023, 12 minutes

Renkli, Almanca; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen: Onur Bilmen

Senaryo: Onur Bilmen

Görüntü Yönetmeni: Tim Hartrick, Jan Parvu

Yapımcı: Onur Bilmen

Oyuncular: Lydia Jetter, Thomas Mill

Hayatın kendisi, cehenneme gitmekten daha kötü olabilir mi? Enn bir otobüs durağında gergin bir şekilde beklemektedir. Ta ki yalnızlığı aniden Baal adında tekinsiz, genç bir kadın tarafından bölünene kadar. İkilinin ilginç sohbetleri sırasında bu kadının, Enn'in ruhunu günahlarından arındırmak için onu cehenneme gitmeye ikna etmek isteyen kötü bir melek olduğu ortaya çıkar.

Onur Bilmen

Kariyerine, müzik prodüksiyonu alanında serbest meslek sahibi olarak başladı. Bu süre içinde ses tasarımına ilgi duyan Onur Bilmen Darmstadt'ta “Senaryo Yazımı” eğitimi almaya başladı. Teknik becerilerini geliştirmek için Mainz'da medya tasarımcısı olmak üzere eğitimine devam etti. Şu anda bir Alman televizyon kanalında çalışıyor ve kısa film üretmeye devam ediyor.

Aslında Hiçbir Şey Olmadı

Rusya, 2024, 17 dakika

Renkli, Rusça, Osetçe; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen: Dana Arshagti

Senaryo: Dana Arshagti

Görüntü Yönetmeni: Anastasiya Davydova

Kurgu: Alexander Dolberg, Dana Arshagti

Yapımcı: Amur Arsagov

Oyuncular: Amina Agkatseva, Hetag Hinchagov, Leyla Tebloeva

2024 Yale Student Film Festival; En İyi Anlatı

Babasının cenazesi için memleketi Osetya’ya dönen Sandro kendini bir anda cenaze rutinlerinin karmaşası içinde bulur. Doğduğu topraklara yeniden ayak bastığında bir eve dönüş duygusundan daha çok yabancılık hisseder. Yalnızca kendisi ve kardeşi Geor, dile getirilemeyen gerçeğin ağır yükünü omuzlarında hissetmektedirler. O gerçek de, Sandro’nun hiç bitmeyen gitme isteğidir.

Dana Arshagti

2001 yılında Kuzey Osetya-Alanya Cumhuriyeti'ne bağlı Beslan kentinde doğdu. 2019'da Gerasimov Sinematografi Enstitüsü Kurmaca Dışı Film Bölümü'nde A.V. Osipov'un atölyesine kaydoldu. Takip eden dört yıl içinde ikisi VGIK Uluslararası Öğrenci Festivali'nde gösterilen birkaç belgesel film yaptı.

Türü
Kısa Film
Süre
70 dakika
Vizyon
7.06.2024

Kısa Film Yarışması 2 - Engelsiz Filmler Festivali

Kısa Film Yarışması 2 - Engelsiz Filmler Festivali

74'

Paltonun Altında

Rusya, 2023, 12 dakika

Renkli, Rusça; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen: Natalia Dementyeva

Senaryo: Polina Glukhova

Görüntü Yönetmeni: Andrei Fenochka

Kurgu: Natalia Dementyeva, Andrei Fenochka

Ses: Konstantin Goldynsky

Oyuncular: Inna Budnikova, Daniel Pugaev

Vlad, paltosunda tuhaf bir nesne bulunca hemen bu sinsi şeyin son zamanlarda yaşadığı tüm başarısızlıkların sorumlusu olduğu kararına varır. Vlad'ı bu inancının doğru olamayacağına ikna etmeye çalışan kız arkadaşı Sasha, aralarındaki doğaüstü sorunları gerçek sorunlara dönüştürür. Film, genç bir çiftin hayatlarını onarma ve ölmekte olan bir ilişkiyi yeniden inşa etme çabalarını ezoterik temaları kullanarak ele alıyor. Sorunlarımızın mistik bir ritüel aracılığıyla çözüleceğine kendimizi inandırmamız gerçekten mümkün mü, yoksa yine de gerçeklerle yüzleşmek zorunda mı kalırız?

Natalia Dementyeva

Natalia Dementyeva 1994 yılında St. Petersburg'da doğdu. Gerasimov Sinematografi Enstitüsü'nden mezun oldu. 2021 yılında Senaristler ve Film Yönetmenleri için Yüksek Öğrenim Programı'ndan film yönetmeni olarak mezun oldu.

Her Gün Biraz Daha Kolay

Türkiye, 2023, 20 dakika

Renkli, Türkçe; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen Director: Çağıl Bocut

Senaryo: Çağıl Bocut, Tuğba Kocaefe

Görüntü Yönetmeni: Andaç Karabeyoğlu

Kurgu: Ayris Alptekin

Müzik: Ozan Türkyılmaz, Güneş Özgeç

Ses: Cenker Kökten

Yapımcı: Çağlar Bocut, Gülen Gözkara Saygı

Oyuncular: Deniz Ülkü, İlayda Elif Elhih, Fatih Sevdi, Deniz Celiloğlu, Doğa Karakaş

17 yaşındaki Cemre yıllardır bölgesel yüzme takımı yarışlarına hazırlanmaktadır. İyi bir antrenmanın ardından, antrenörü yarıştan önce kendisine fazla yüklenmemesini tavsiye eder. Ancak Cemre'nin lise sınavlarına, erkek arkadaşına ve ailesine zaman ayırma çabası, antrenörünün tavsiyesine uymasını mümkün kılmaz. Uykusuz geçen bir gecenin ardından Cemre, yaşadığı travmatik bir olay nedeniyle yarışmaya geç kalır. Ne var ki bu olay karşısındaki tavrı da beklenmedik olacaktır.

Çağıl Bocut

2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Londra Kingston Üniversitesi'nde Film Yapımı bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 2010-2012 arasında SAE Institute İstanbul şubesi Dijital Film ve Animasyon bölüm başkanlığı görevini gerçekleştirdi. 2018 senesinde Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi - Sinema Televizyon dalında doktorasını tamamladı. 2021 yılında yönetmenliğini ve senaryosunu üstlendiği ilk filmi “Sardunya”, birçok film festivalinden ödülle ayrıldı.

Zilden Sonra

İran, 2023, 12 dakika

Renkli, Farsça; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen: Shahrzad Ebrahimi

Senaryo: Shahrzad Ebrahimi

Görüntü Yönetmeni: Davood Malek Hosseini

Kurgu: Arad Navizi

Ses: Saman Shahamat

Yapımcı: Farbod Jalali

Oyuncular: Maryam Moghadam, Nima Shakibaei, Negin Moradi, Pooria Ghaderi

2024 Atina Uluslararası Film + Video Festivali; Programcılar Ödülü

Altı yaşındaki Pooria adlı bir çocuğun doğum günü için anaokulunda bir parti düzenlenir. Partinin yıldızıysa herkesin odak noktasında olan Külkedisi Sindirella kılığındaki kiralık aktristir. Bir yandan kayda alınan doğum günü partisi bir ev videosu estetiğiyle ekrana yansırken küçük Pooria, Külkedisi Sindirella’ya âşık olur. Elden ele dolaşan kamera, bu masalsı partinin perde arkasını da kayda alacaktır.

Shahrzad Ebrahimi

Shahrzad Ebrahimi 1996 yılında İran'ın Rasht kentinde doğdu. Tahran Sanat Üniversitesi'nden halı tasarımı alanında mezun oldu. Tiyatroda yönetmenlik yapmaya başladı ve birkaç yıl boyunca üst üste öğrenci tiyatro festivaline katıldı. İlk tiyatro oyunu, hem yazıp hem yönettiği “Drop of Water on a Hot Stone” olan yönetmenin kendisinin yazıp yönettiği ilk sinema deneyimi ise “Zilden Sonra” isimli bu kısa film.

Seçme Filmi

Fransa, 2023, 10 dakika

Renkli, Fransızca; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen: Valentin Coste, Florent Beaudot

Senaryo: Sacha Madar

Kurgu: Léo Hervé

Müzik: Pierre Maury

Yapımcı: Simon Chantrait, Gaston Cattin

Oyuncular: Elie Kaempfen, Pierre Morice, Manuel Sinor, Sara Zinger, Maxime Peyron

Gelecek için umut vadeden yetenekli genç oyuncu Maxime, kariyerinin henüz başında büyük bir çalışma hırsına sahiptir. Bir gün karşısına en sevdiği yönetmen olan David Sunderbergh’in yeni projesinde çalışma fırsatı çıkar. Büyük yönetmenin yeni filminde rol alabilmek için elinden gelen her şeyi yapabilecek olan Maxime, hayatının en iyi seçme performansını kaydetmek üzere kolları sıvar. Ortaya benzersiz bir seçme filmi çıkacaktır.

Valentin Coste, Florent Beaudot

Florent Beaudot ve Valentin Coste ilk kez film okullarının sıralarında tanıştılar. Kısa sürede yaratıcı bir ortaklık içine girdiler. Florent sette hiçbir şeyi şansa bırakmamakla sorumluyken, Valentin oyuncuları yönetmekle ilgilenir. Aralarındaki tamamlayıcılık, ikilinin özellikle sevdikleri bir tür olan komediye duydukları ortak zevke de yansıyor.

Otuz Saniye

Rusya, 2023, 20 minutes

Renkli, Rusça; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen: Ivan Sosnin

Senaryo: Ivan Sosnin, Andrey Zarshchikov, Svetlana Chaplygina, Maria Orlova

Görüntü Yönetmeni: Vsevolod Ledovsky

Kurgu: Ivan Sosnin, Marina Kalcheva

Müzik: Arsen Baderkhan

Yapımcı: Vitaly Baranenko, Yana Shmaylova

Yapım: StudioCanal UK, Sixteen Films, Why Not Productions

Oyuncular: Sergey Gilev, Olga Lerman, Irina Plesnyaeva, Yesenia Shchipanova

Hastanede palyaçoluk yapan Artyom ve Natasha gönüllülük deneyimleri hakkında video blog tutmaktadırlar. Varya adında bir kız çocuğu uzun süredir hastanede tedavi görmektedir. Kahramanlarımız, Varya için endişelenmektedir. Çünkü ne kadar uğraşsalar da küçük kızı güldürme konusunda başarısız olurlar. Bir gün Artyom, kızın annesinin onu ziyaret etmeyi bıraktığını öğrenir ve ona sadece kendisinin yardım edebileceğini fark eder.

Ivan Sosnin

Ivan Sosnin, Rusya’daki Ural Dağları bölgesinde doğdu. Öğrenciyken çalışmaya başladığı ajansta reklam filmleri ve müzik videoları çekti. Sonrasında birçok kısa film ve iki uzun metrajlı film yönetti. Filmleri, Sapporo Film Festivali, Vancouver Film Festivali, Cottbus Film Festivali gibi önemli uluslararası festivallerde ödüllendirildi. 2019 yılında “Interview” adlı kısa filmi, Kinotavr'da Rus Sinema Tarihçileri ve Film Eleştirmenleri Birliği tarafından onurlandırıldı ve Altın Kartal Ödülü'nü kazandı.

Türü
Kısa Film
Süre
74 dakika
Vizyon
8.06.2024

Kısa Film Yarışması 3 - Engelsiz Filmler Festivali

Kısa Film Yarışması 3 - Engelsiz Filmler Festivali

74'

Onun Kalesinde

Türkiye, Norveç, 2023, 20 dakika

Renkli,  Türkçe; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen: Yasemin Demirci

Senaryo: Yasemin Demirci

Görüntü Yönetmeni: Adrian Axel

Kurgu: Buğra Dedeoğlu

Müzik: Ahmet K. Bilgiç

Ses: Serkan Köseoğlu, İlkim Temmuz Ulukır

Yapımcı: Yasemin Demirci, Adrian Axel

Oyuncular: Nezaket Erden, Doğu Can, Erdem Şenocak, Başak Kara, Hakan Emre Ünal

2023 Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali; En İyi Senaryo  İFSAK Kısa Film ve Belgesel Yarışması; En İyi İkinci Kurmaca Film 

Genç bir kadın beklenmedik bir anda babasını kaybeder. Kendini her şeyden soyutlamak istese de babasının evinin toparlanması gerekmektedir. Babasının eşyaları ve anıları arasında sıkışıp kalırken, evle olan ilişkisi de kendi içinde iniş çıkışlar yaşamaya başlar. Yas tutma süreci, evin ruhundan etkilenerek şekillenmeye başlar.

Yasemin Demirci

Yasemin Demirci 1992, İstanbul doğumlu. Üniversite eğitimine Kadir Has Üniversitesi Tiyatro bölümünde başladı fakat sinema sektöründe kariyer yapmak için okulunu yarıda bıraktı. Prague Film School’da film okudu, yönetmenlik ve senaryo alanlarında uzmanlaşarak 2015 yılında mezun oldu. Ardından Kingston University of London, Film Studies bölümüne kabul edildi. 2019 yılında yüksek dereceyle mezun oldu. 2015 yılından beri çeşitli kısa filmler çekti. Şu anda ilk uzun metraj filmi üzerine çalışmaktadır.

Stratosfer

İran, 2023, 13 dakika

Renkli, Farsça; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen: Mahmood Pouyandeh

Senaryo: Mahmood Pouyandeh

Görüntü Yönetmeni: Keyvan Shabani

Kurgu: Benyamin Ghochagh

Müzik: Dariush Salehpour

Ses: Ali Alidousti

Yapımcı: Mahmood Pouyandeh, Azadeh Masihzadeh

Oyuncular: Amineh Keyhan, Farzam Jalali, Abbas Tofighi, Mahmoud Pouyandeh

Çocuklar için dans eğitmenliği yapan 20 yaşındaki Priya, 7 yaşındaki kardeşi Paya’yla birlikte yaşamaktadır. İki yıl önce ebeveynlerini kaybetmelerinin ardından Priya, kardeşinin sorumluluğunu da tek başına üstlenmiştir. Paya’nın henüz birinci sınıfta gösterdiği yüksek başarısını görünce, ikinci sınıfa geçerken kardeşinin kaydını devlet himayesi altında yönetilen daha iyi bir okula aldırmaya karar verir. Ancak okul yöneticileriyle gerçekleşen mülakat bekledikleri gibi geçmeyecektir.

Mahmood Pouyandeh

Mahmood Pouyandeh, Tahran'daki İran Gençlik Sinema Topluluğu'ndan mezun olmuş İranlı bir film yapımcısı ve yönetmen. Eserlerinin çoğunda kadınları, onların sorunlarını, ihtiyaçlarını ve göz ardı edilen doğal insan haklarını resmetmektedir. Ayrıca, Asghar Farhadi tarafından düzenlenen ustalık sınıflarında en yetenekli öğrencilerden biri olarak gösterilmiştir.

Ana Morfoz

Portekiz, 2023, 10 dakika

Renkli, Diyalogsuz; Türkçe ayrıntılı altyazı
Yönetmen: João Rodrigues

Senaryo: João Rodrigues, Pedro Bastos

Görüntü Yönetmeni: Jorge Quintela

Müzik: Jonathan Morris

Ses: Fátima Fonte

Yapımcı: Rodrigo Areias

Yapım: Bando à Parte

2024 Festival Internacional de Cine de Medellin; En İyi Animasyon 2023 Giffoni Film Festival; En İyi Animasyon Girona Film Festival; En İyi Kısa Film Mansiyon Ödülü 

Gece yatağında kitap okuyan küçük bir kızın dünyası, uykuya dalmaya başladığında kitaptaki hikâyelerin canlandığı fantastik bir yere dönüşür. Kendisini, kendi masalının kahramanı olarak bulan Ana, sürprizler ve gizemlerle dolu bu dünyada kendine bir yer edinmek için olağanüstü bir yolculuğa çıkar.

João Rodrigues

João Rodrigues 1981 yılında Porto şehrinde doğdu. Mezuniyet kısa filmi “Black & White” Küba'dan Hindistan'a elliden fazla film festivaline seçildi. Daha sonra “Alexandrino” adlı büyücü belgeselini ve “The Tile-Jail Toilet-Tale” adlı animasyonu yönetti. “Instant Tanz Company’yi ve “Leben!” adlı dans gösterisini kurdu ve “The Last Craftspeople of the Paiva Valley” adlı kitabın yazarlığını ve fotoğrafçılığını yaptı. 2014 yılında Guimarães kültür başkenti için “Fortunato- from here to S. Torcato” adlı kısa filmi yönetti.

Doğruluk Mu, Cesaret Mi?

Estonya Estonia, 2023, 14 dakika 14 minutes

Renkli, Rusça; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen Director: Alexandra Shadrina

Senaryo: Alexandra Shadrina

Kurgu: Alexandra Shadrina

Ses: Venla Rummukainen

Yapımcı: Anna Miller

Oyuncular: Stella Frišman, David Babayan, Nicole Feldman, Marek Davidovski, Emmelgelina Sudovtseva

2023 Portugal Indie Film Festival; En İyi Kısa Film Yönetmeni  Cine Paris Film Festival; En İyi Yönetmen - Kısa Film

Birbirlerini arkadaş olarak gören iki gencin arasındaki ilişki hakkında bir yaz hikâyesi… Yakın arkadaş gruplarıyla eğlenerek geçirdikleri sıcak bir yaz gününün, bu ilişki için bir kırılma noktası olacaklarından henüz haberleri yoktur. Çünkü o yaz, erkek kıza âşık olmuştur. Kızsa bu duygulara aynı şekilde karşılık veremez ve aptalca bir oyun her şeyi mahvedene kadar arkadaşlıklarını kaybetmekten endişe eder.

Alexandra Shadrina

1985, Moskova doğumlu Estonyalı yönetmen Alexandra Shadrina aynı zamanda birçok dalda üretimine devam eden aktif bir sanatçı. Animasyon filmlere de imza atan yönetmen, bunun yanı sıra bir kitap illüstratörü, resim ve baskı sanatçısı. Birçok kişisel ve karma sergilerde eserleri yer aldı. Tallinn'de sanat galerileri ve atölyeler işletmekte.

 

Türü
Kısa Film
Süre
77 dakika
Vizyon
9.06.2024

Beetlejuice Film Gösterimi ve Quiz Show

Yaş Sınırı: 13+

Efsane Beetlejuice (Beter Böcek) filmini sinemada bir kez daha deneyimliyor, gösterim sonrası quiz show etkinliğiyle hafızalarımızı yarıştırıyoruz. Sürpriz ikramlar eşliğinde, sorulara doğru cevap verenler arasından ilk üçe girenler için hazırlanan özel hediyeler sizi bekliyor. Sinema tarihine geçen filmlerden birini izleyip, sonrasında eğlenceli dakikalar yaşamak için etkinliğe gelirken telefonunuzun sarjının dolu olduğundan emin olun!

 

Türü
Komedi
Süre
92 dakika
Vizyon
28.05.2024

Garfield

Jim Davis tarafından 1978 yılında yaratılan ve hikâyeleri karikatür sayfalarından televizyona kadar uzanan Garfield'ın animasyon filmi, kayıp babası Vic ile yolları yeniden kesişen Garfield'ın, arkadaşı Ollie ile birlikte yaşadığı maceraları konu ediniyor.

Türü
Macera, Animasyon, Komedi
Yönetmen
Mark Dindal
Süre
100 dakika
Vizyon
31.05.2024

Komşum Totoro - Film Gösterimi

Komşum Totoro - Film Gösterimi

87'

"Komşum Totoro'da anneleri, isimlendirmeyen ve uzun süreli bir hastalığa yakalandığında ona daha yakın olmak için yattığı hastanenin yakınındaki eski bir eve taşınmak isteyen iki küçük kız, bir profesör olan babalarını da ikna edip bu kırsal yere taşınırlar. Küçük kızlar Satsuki ve Mei zamanla evin içerisinde onlarla birlikte yaşamakta olan, bazı varlıkların olduğunu fark ederler. Bu varlıklardan bir şekilde kurtulduklarında, evlerinin karşısındaki ormanda karşılaştıkları büyüleyici varlıklar iki kardeşi büyülü bir dünyanın içerisine sürüklerler.

Komşum Totoro, Japon animasyon üstadı Hayao Miyazaki’nin kült filmlerle dolu filmografisinin en samimi ve en büyülü hikayelerinden biri."

Türü
Animasyon
Yönetmen
Hayao Miyazaki
Süre
87 dakika
Vizyon
6.06.2024

Geçiş

Geçiş, kardeşine verdiği sözü yerine getirmeye çalışırken kendisini beklenmedik durumların içerisinde bulan bir kadının hikayesini konu ediyor. İntihara meyilli ve maddi sıkıntılar yaşayan emekli öğretmen Lia, yakın zamanda ölen kız kardeşinin son arzusunu yerine getirmeye kararlıdır. Sözünü tutmak için uzun süredir kayıp olan yeğeni Tekla'nın peşine düşen Lia’nın arayışı onu İstanbul’a götürür. Lia’nu yolu burada trans hakları için mücadele eden avukat Evrim'le kesişir.

Türü
Dram
Yönetmen
Levan Akın
Süre
105 dakika
Vizyon
31.05.2024

The Hope

The Hope, edebiyat dünyasına damga vuran eserini yayınlamasının üzerinden yıllar geçtiği hâlde henüz yeni kitabını tamamlayamayan yazar Adil Deniz'e alzheimer teşhisi konduktan sonra yıllardır gizlenen sır ortaya çıkar. Diğer taraftan ilgisiz erkek arkadaşı Taşkın'dan hamile kalan Serap için babasının hastalığı, zor günlerin sadece başlangıcıdır. Ünlü editör Dina, Amerika'da dünyaya getirdiği kızı Alix'i söylemeye mecbur kaldığı yalanlarla büyütmüştür. Kanser hastalığının son evresinde kızına her şeyi anlatır ve pek çok insanın hayatını değiştirecek bir emaneti  Türkiye'ye götürüp Adil'e ulaştırmasını vasiyet eder. Artık Alix, bilmediği bir ülkede tanımadığı insanlar arasında kendisini kabul ettirmek zorundadır.

Türü
Dram
Yönetmen
Servet Aksoy
Oyuncu
Gizem Denizci, Mehmet Ali Erbil, Alix Kermes
Süre
115 dakika
Vizyon
31.05.2024

DogTooth-Film Gösterimi

DogTooth - Film Gösterimi 

96'

"Köpek Dişi, şehir dışında yaşayan anne, baba ve ergenlik dönemindeki üç çocuğun yaşantısını konu ediyor. Şehrin dışında izole bir bölgede yaşayan aile kendilerini dış dünyaya kapamıştır. Yunanlı çift, çocukları için başka bir gezegende çok iyi olabilecek izole bir yaşantı oluşturmuştur. Evin etrafın saran bir çit vardır ve çocuklar o çitten dışarı hiç çıkamaz. Tüm eğitimlerini evde alan üç gencin dış dünya ile hiçbir bağlantısı yoktur. Ailenin geçimini sağlamak için hayata karışan yalnızca evin babasıdır. Dışarıdan ise evin içerisine girmesine izin verilen tek kişi babanın fabrikasında çalışan Christina’dır. Ebeveynlerinin uyguladığı denetime boyun eğmek zorunda kalan üç gencin dışarı çıkabilmelerinin ise tek bir yolu vardır; o da "köpek dişlerinin" düşmesi…"

"2009 yılında Toronto Film Festivali'nde prömiyeri gerçekleşen ve Yunanistan'ın En İyi Yabancı Dilde Film dalında Oscar adaylığına layık görülen Köpek Dişi filminin yönetmen koltuğunda Yorgos Lanthimos oturuyor. Atmosferiyle Michael Haneke’yi, duygusal sıkıntı açısından Lars Von Trier’i anımsatan filmin oyuncu kadrosunda Christos Stergioglou, Angeliki Papoulia, Mary Tsoni, Michele Valley, Hristos Passalis gibi isimler yer alıyor."

Türü
Dram
Yönetmen
Yorgos Lanthimos
Süre
96 dakika
Vizyon
4.06.2024

Uzak - Film Gösterimi

Uzak - Film Gösterimi 

110'

"Çanakkale'nin Yenice kasabasını kendisine mekan olarak seçen yönetmen, Uzak filmi için karlar altında bir İstanbul'u tercih etmiş.Film, ideallerinden uzaklaşmaya başladıkça yaşamının anlamını yitiren ve uzaklara gitmeyi düşleyen bir adamla, hayallerini gerçekleştirmek için İstanbula gelen bir gencin hikayesini anlatıyor.Minimalist bir sinema anlayışına sahip olan Nuri Bilge Ceylan, filmin senaryosunu ve yönetimini üstlendiği gibi, görüntü yönetmenliğini de kendisi yapmış. Sinemasında doğuya özgü yavaşlığı ve sadeliği temel almasıyla tanınan yönetmenin son filmi, en olgun çalışması olarak kabul edildi.

Uzak, 39. Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film ödülü alırken, Mehmet Emin Toprak’a En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve Ceylan’a da En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerini getirdi."

Türü
Dram
Yönetmen
Nuri Bilge Ceylan
Süre
110 dakika
Vizyon
10.06.2024

Kış Uykusu - Film Gösterimi

Kış Uykusu - Film Gösterimi

196'

"Aydın emekli bir tiyatrocudur; oyunculuğu bıraktıktan sonra Kapadokya'ya babasından yadigar kalan butik oteli işletmek için geri döner. Aydın o günden sonra başlayan kış uykusu bu gözlerden ırak otelin içerisindeki gündelikleriyle, kah yerel bir gazeteye köşe yazıları yazarak kah her zaman niyetlendiği ancak bir türlü başlayamadığı tiyatro tarihi kitabını yazmayı düşünerek geçer. Tüm bu süreçte hayatında iki kadın vardır: Kendisine her anlamda uzak ve soğuk davranan genç karısı Nihal ve boşandıktan sonra yanlarına taşınan kız kardeşi Necla... Kışın bastırması ve artan kar yağışı bu küçük taşrada en çok Aydın'ın sinirlerine dokunur ve onu uzaklara gitmeye teşvik eder...

Türk sinemasının Cannes tescilli, bol ödüllü yönetmeni Nuri Bilge Ceylan'ın Bir Zamanlar Anadolu'da filminden sonra hayata geçirdiği ve Cannes'da büyük ödül Altın Palmiye'ye layık görülen son filmi olan Kış Uykusu'nun başrolünde Haluk Bilginer yer alırken kadroda kendisine Demet Akbağ, Melisa Sözen, Ayberk Pekcan, Serhat Kılıç, Tamer Levent, Nejat İşler ve Nadir Sarıbacak eşlik ediyor."

Türü
Dram
Yönetmen
Nuri Bilge Ceylan
Süre
196 dakika
Vizyon
10.06.2024

Ahlat Ağacı - Film Gösterimi

Ahlat Ağacı - Film Gösterimi 

188'

"Sinan oldum olası edebiyatla ilgili bir genç adamdır ve yazar olmak istemektedir. Anadolu'da doğduğu köye dönen genç adam kitabını bastıracak parayı bulmak için tüm enerjisini harcamaya başlar ancak babasının geçmişten kalan borçları başına dert olacaktır... Nuri Bilge Ceylan'ın sekizinci sinema filmi olan Ahlat Ağacı'nın yapımcılığının Türkiye ayağını Zeynep Özbatur Atakan üstleniyor."

Türü
Dram
Yönetmen
Nuri Bilge Ceylan
Süre
188 dakika
Vizyon
12.06.2024

Kuru Otlar Üstüne - Film Gösterimi

Kuru Otlar Üstüne - Film Gösterimi

198'

"Kuru Otlar Üstüne, ücra bir kasabada yaptığı zorunlu görevini tamamlayıp tayin olmayı bekleyen bir öğretmenin hikayesini konu ediyor. Genç bir öğretmen olan Samet, Doğu Anadolu'da zorunlu görevini yapmaktadır. Onun en büyük hayali, zorunlu hizmetini tamamlamasının ardından İstanbul'a tayin olmaktır. Ancak onun hayatı, meslektaşı Kenan ile bir kız öğrenci tarafından asılsız olarak tacizle suçlanmasıyla altüst olur. Kendisini bir anda büyük bir sıkıntının içinde bulan Samet için işler, kendisine yardımcı olabilecek meslektaşı Nuray ile tanışmasıyla değişir.

Türü
Dram
Yönetmen
Nuri Bilge Ceylan
Süre
198 dakika
Vizyon
12.06.2024

Rüzgar Yükseliyor - Film Gösterimi

Rüzgar Yükseliyor - Film Gösterimi

127'

The Wind Rises, uçaklara bir hayli ilgili olan ve bir gün uzman bir uçak tasarımcısı olmanın hayallerini kuran başkahraman Jiro'nun hikayesini ele alıyor. En büyük idolü ise bu alanda tanınmış bir uzman olan, Alpler'in ötesindeki Caproni'dir. Caproni işlerinin estetik güzelliği ve muazzam teknik becerisiyle bu alanın önde gelen isimlerinden biri olmuştur. Çocukluğundan beri görme sorunları yaşayan Jiro, 1930'ların sonundan önemli bir kurumun uçak departmanına girmeyi başarır. Zaman ilerledikçe başarısı patronlarının da ilgisini çeker ve onu istediği gibi tasarım yapması konusunda özgür bırakmaya karar verir. İkinci Dünya Savaşı başlamak üzeredir ve Jiro'nun hayatında birçok şeyi değiştirecektir. Filmin yönetmen koltuğunda usta sinemacı Hayao Miyazaki bulunuyor."

Türü
Dram, Animasyon, Biyografi, Tarihi
Yönetmen
Hayao Miyazaki
Süre
127 dakika
Vizyon
25.06.2024

The Killing of a Sacred Deer - Film Gösterimi

The Killing of a Sacred Deer - Film Gösterimi 

121'

"Tanınmış bir kardiyovasküler cerrah olan Dr. Steven Murphy, oftalmolog eşi Anna, iki örnek niteliğindeki çocukları; 12 yaşındaki Bob ve 14 yaşındaki Kim ile kusursuz bir hayat yaşamaktadır. Steven'ın kanatları altına aldığı yetim bir genç olan Martin ise bu dengeyi bozmak üzeredir. Martin kendini ailenin hayatına sokmak için rahatsız edici bir çaba sarf etmeye başladığında ailenin huzuru bozulmaya başlar. Martin'in gerçek amacı ortaya çıktığında ve Stephen uzun süredir unutulmuş bir suçla karşı karşıya kaldığında, Murphy ailesinin evdeki mutluluğunu parçalanmaya başlayacaktır...

Ünlü Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos'un yönetmen koltuğunda oturduğu filmin senaryosunu  Efthymis Filippou ile Lanthimos birlikte kaleme aldı. Filmin başrollerinde ise Nicole Kidman, Alicia Silverstone ve Colin Farrell yer alıyor."

Türü
Dram, Fantastik
Yönetmen
Yorgos Lanthimos
Süre
121 dakika
Vizyon
6.06.2024

Irreversible: Düz kurgu - Film Gösterimi

 Irreversible: Düz kurgu - Film Gösterimi

97'

Paris'te oldukça pis bir arka sokak barı... İçeriden dışarıya çıkan sedyeler, ambulans ışıkları ve yaşanmış kanlı bir gece... Bu gecenin kurbanları, aslında bu gecenin sonunda değil başındalardır henüz. Hayatın kurgusu, bazen insanın zannettiği gibi ileri doğru değil, geriye doğru akar. Bütün günahlar, birer birer ortaya çıkacaklardır ve insanoğlu kendi pisliğiyle karşı karşıya gelecektir.

Modern sinemanın heyecan verici yönetmenlerinden Gaspar Noe'nin oldukça sert tonlarda kotardığı filmi kimi festivallerde seyirciyi şoka uğratmıştı.

Türü
Dram, Gerilim
Yönetmen
Gaspar Noé
Oyuncu
Vincent Cassel, Monica Bellucci
Süre
97 dakika
Vizyon
20.06.2024

The Worst Person In The World - Film Gösterimi

The Worst Person In The World - Film Gösterimi 

128'

''Dünyanın En Kötü İnsanı, Julie adında genç bir kadının hayatına odaklanıyor. Yakında 30 yaşında olacak olan Julie'nin aşk hayatı pek yolunda değildir. 45 yaşındaki çizgi roman yazarı Aksel ile birlikte yaşayan Julie, onun hayatını yaşadığını hisseder. Ailesinin beklentileri ve Aksel'in çocuk arzusunun yükünü taşıyamayan Julie, sürekli değişen hayallerinin peşinden koşmaya devam eder. Onun hayatı, genç ve yakışıklı Eivind ile tanışmasıyla bambaşka bir hal alır."

Türü
Dram, Komedi
Yönetmen
Joachim Trier
Süre
128 dakika
Vizyon
4.06.2024

Exhuma

Exhuma, paranormal bir takım olaylarla çevrili olan varlıklı bir ailenin çocuklarını kurtarmak için yükselen genç şaman ikilisi Hwa Rim ve Bong Gil'den yardım alması sonrasında gelişen olayları konu almaktadır.

Türü
Gerilim, Korku, Gizem
Süre
134 dakika
Vizyon
31.05.2024

Karanlıktan Kaçış

Karanlıktan Kaçış, başarılı gazeteci Anıl, yaşadığı büyük ihanetin ardından derin bir bunalıma sürüklenir ve şehrin karmaşasından uzaklaşarak sakin bir orman evine yerleşir. Ancak beklenmedik bir kaza sonucu tanıştığı Esin, Anıl'ın planlarını alt üst eder. Esin, amnezi hastası olmasıyla birlikte, peşindeki tehlikelerden kaçarken Anıl'ın da hayatını alt üst eder. Anıl, Esin'i saklamak zorunda kalır ve bu kaçış onları beklenmedik bir yolculuğa sürükler.

Türü
Gerilim, Suç, Gizem
Yönetmen
Tolga Toga
Oyuncu
Tuvana Türkay, Serhat Teoman, Saygın Soysal
Süre
97 dakika
Vizyon
31.05.2024

Prenses Mononoke - Film Gösterimi

Prenses Mononoke - Film Gösterimi

135'

Prenses Mononoke, Ashitaka'nın maceralarını anlatıyor. Huzurlu bir şekilde yaşamını devam ettiren Ashitaka, bir gün ormandan gelen bir kötülüğün farkına varır. Orman Tanrısı, tüm tavizsizliğiyle ve sınırsız gücüyle, temas ettiği her varlığı yıkarak yoluna devam etmektedir. Küçük bir kızı kurtarmak için Orman Tanrı’sına karşı koymaya çabalayan Ashitaka lanetlenir. Bu lanetten kurtulabilmesi için ona yardım edebilecek tek varlık olan ‘Ormanın Ruhu’nu bulması gerekmektedir. Ancak bu arayış için çıkacağı yolculuk, pek de tekin ya da tehlikesiz değildir. Ashitaka kendi korkularıyla yüzleşirken adına savaş denilen bu mücadelede herkesin zarar gördüğünü gözlemleyecektir.

Türü
Macera, Animasyon, Fantastik
Yönetmen
Hayao Miyazaki
Süre
135 dakika
Vizyon
25.06.2024

Gökteki Kale - Film Gösterimi

Gökteki Kale - Film Gösterimi

124'

"Günümüzden uzak bir gelecekte geçen filmde insanoğlu gökyüzünde uçan şehirler inşa etmiş, burada yaşamaya başlamıştır. Bu şehirler büyük bir felaket sonrasında yerle bir olduğunda hayatta kalan insanlar yaşamlarını devam ettirebilmek için yeryüzüne inmek zorunda kalmıştır. Gökyüzünde kalan son kişi ise Laputa'dır. Hikaye Sheeta isimli bir kızı taşıyan bir uçakla açılır. Gökyüzündeki yaşamından yeryüzüne dönmek zorunda kalan Sheeta burada boynundaki büyülü taşın da sayesinde beklemediği tehlike ve aksiyon dolu maceralara atılacaktır.

Japon animasyon üstadı Hayao Miyazaki tarafından yazılıp yönetilen başarılı film yönetmenin en dikkate değer yapımları arasında."

Türü
Macera, Animasyon, Fantastik, Aile
Yönetmen
Hayao Miyazaki
Süre
124 dakika
Vizyon
25.06.2024