Gelecek Filmler

Eternals

Nomadland ile En İyi Yönetmen Oscar ödülüne layık görülen Chloé Zhao'nun yönettiği Eternals, Dünya'ya geldikten sonra burada insanlığın gelişiminde katkıları olan, kadim ve olağanüstü güçlere sahip uzaylılar Eternals'ın hikâyesini anlatıyor.

Binlerce yıla yayılan destansı hikâye, insanlığın en eski düşmanı The Devants'a karşı yeniden bir araya gelmek için gölgelerden çıkarılan bir grup ölümsüz kahramanı konu alıyor. Olağanüstü kadrosunda, güçlü Ikaris rolünde Richard Madden, hümanist Sersi rolünde Gemma Chan, kozmik güçlere sahip Kingo rolünde Kumail Nanjiani, süper hızlı Makkari rolünde Lauren Ridloff, zeki mucit Phastos rolünde Brian Tyree Henry, bilge ve ruhani lider Ajak rolünde Salma Hayek, ebedi genç ama yaşlı bir ruha sahip Sprite rolünde Lia McHugh, güçlü Gılgamış rolünde Don Lee, mesafeli yalnız Druig rolünde Barry Keoghan ve şiddetli savaşçı Thena rolünde Angelina Jolie yer alıyor. Kit Harington ise Dane Whitman'ı oynuyor.

Türü
Aksiyon, 3 Boyutlu
Yönetmen
Chloé Zhao
Oyuncu
Salma Hayek, Angelina Jolie, Gemma Chan

İstanbul Muhafızları: 100 Yılın Muhafızları

Gürgen ile Azmi zaman makinesi ile yolculuk yaparak 1920 senesine ışınlanırlar… Ana amaçları 23 Nisan’da toplanacak olan meclisin toplanmasını engellemek ve tarihin akışını değiştirmektedir… Böylece ortada bir İstanbul olmayacak eğer bir İstanbul olmazsa da İstanbul Muhafızlarına da gerek kalmayacaktır.

Fakat işler Gürgen ile Azmi’nin planladıkları gibi gitmez. İstanbul Muhafızları da peşlerinden 1920 senesine ışınlanarak Gürgen ile Azmi’ye engel olmaya çalışırlar.

Türü
Animasyon
Yönetmen
Çağrı Cem Bayraklı
Oyuncu
Muhammed Ammar Gündüz, Selin Kıdıl, Sevinç Sırma

Sardunya

19 yaşında genç bir kız olan Defne, İstanbul’da üniversitede okumaktadır. Sınavlarına hazırlandığı sırada İzmir’de yaşayan babasının felç geçirdiğini öğrenir. Bu durum üzerine memleketine geri dönmek zorunda kalan Defne, babasının tedavi sürecinde ona destek olur. Bu süreç baba kız arasında ilişkinin iyileşmesine olanak sağlar.

Türü
Dram
Yönetmen
Çağıl Bocut
Oyuncu
Evren Duyal, İlayda Elif Elhih, Ali Seçkiner Alıcı
Süre
01:23:00

Yeni Düzen

Distopik bir gelecekte geçen filmde, toplumun üst kesiminin düğününe istenmeyen konukların gelmesiyle birlikte yaşananlar konu ediliyor. Lüks bir üst sınıf düğünü, alt sınıftan olduğu düşünülen insanların zorla düğüne gelmesiyle kesintiye uğrar ve onların arasında bir sınıf savaşı meydana gelir.

Türü
Dram, Gerilim
Yönetmen
Michel Franco
Süre
01:26:00

Burjuvazinin Gizemli Çekiciliği

Burjuvazinin Gizemli Çekiciliği, Buñuel’in sürekli kesintilere rağmen birlikte akşam yemeği yemeye çalışan bir grup burjuvayı konu alan 1972 yapımı sürrealist komedisidir.

Buñuel'in yapıtlarında burjuvazi eleştirisi sürekli bir temadır ve bu kez  de filminde burjuvazilerin yemek masasındaki arzularını ve en derin korkularını rüya sekansları üzerinden araştırmaktadır. Bu filminde de akşam yemeğinde şımartılacaklarını uman karakterleriyle dalga geçiyor ve önlerine sayısız sıkıntı ve zorluk çıkartarak yemeklerini yemelerine engel oluyor. Aynı zamanda, rüya sekanslarının diğer sekansların içinde saklı olduğu ortaya çıktıkça, üst sınıfın sahip olduğu değerlere saçma ama hicvi andıran ve absürdist bir saldırı ile sonuçlanıyor ve bu sayede seyirciyle de uğraşıyor.

 

Türü
Festival
Yönetmen
Luis Buñuel
Süre
01:41:00

Gündüz Güzeli

 Joseph Kessel'in aynı adlı 1928 kitabından uyarlanan film, kocası işteyken gündüzleri birinci sınıf bir fahişe olarak çalışan Catherine Deneuve’ün canlandırdığı güzel Severine Serizy'yi takip ediyor.

Belle de Jour adı, fahişeleri ifade eden ve Gecenin Güzeli anlamına gelen Fransızca Belle de Nuit tabiri üzerine bir kelime oyunudur. Severine sadece gündüz çalıştığı için başlık Gündüz Güzeli anlamına gelmektedir. Arzu ve fetişist zevkin bir keşfi olan Gündüz Güzeli, aynı zamanda sınıf ayrımı ve çağdaş sosyal adetler temalarını da barındırıyor. Buñuel'in Sürrealist diliyle gerçekliği ve fantaziyi harmanlayan Gündüz Güzeli, Buñuel'in bugüne kadarki en tanınmış filmidir.

Türü
Festival
Yönetmen
Luis Buñuel
Süre
01:41:00

Bir Oda Hizmetçisinin Güncesi

 

Octave Mirbeau'nun aynı adlı kitabından uyarlanan 1964 yapımı film, İspanyol yönetmen Luis Buñuel'in yaptığı birkaç Fransız filminden biridir. Buñuel, filmin senaryosunda daha önce de beraber Gündüz Güzeli, Burjuvazinin Gizemli Çekiciliği  ve Arzunun Şu Karanlık Nesnesi filmlerinde daha önce de beraber başarılı eserler çıkardığı Jean-Claude Carriere ile çalışmıştır.

Film, Buñuel'in genel olarak sürrealist filmografisi arasında oldukça gerçekçi bir örnektir. 1930'larda Fransa'da orta sınıf bir malikanede hizmetçi olarak yeni işine başlayan ve sakinleri arasında heyecan yaratan sofistike ve güzel Parisli Celestine'i takip eden bu siyah beyaz suç filminde Buñuel, Avant Garde imgelerini ve beklenmedik olay örgüsünü askıya alarak kendi burjuva karşıtı görüşlerini keşfediyor.

Türü
Festival
Süre
01:37:00

Güneşli Maad

Petra Prochazkova'nın Frista adlı romanından uyarlanan My Sunny Maad, Afgan Nazir'e aşık olan genç bir Çek kadın Herra'nın hikayesini anlatıyor. Herra’nın ise ne Taliban’ın ilk iktidarından sonrasında Afganistan'da kendisini nasıl bir hayatın beklediğinden ne de entegre olması gereken aileden haberi var: Liberal bir büyükbaba, son derece zeki evlat edinilmiş bir çocuk ve kocasının şiddetinden kaçmak için her şeyi yapabilecek Freshta. Yönetmen, karşılıklı saygı ve anlayışın önemine dair hümanist ve evrensel bir mesajın yanı sıra hafif bir mizah ve aile hayatının iyi gözlemlenen günlük ayrıntılarına odaklanmayı da sunuyor.

Türü
Festival
Süre
01:25:00

Bu Bir Defin Değil, Uyanış

Lemohang Jeremiah Mosese

Mosese, Mosotho'lu bir senarist, görsel sanatçı ve film yönetmenidir. Küçük, terk edilmiş bir topluluk salonunda 16 mm B filmleri izleyerek büyüyen yönetmen, film yapmaya başlamadan önce şiir yazmaya başladı. Şiirle olan ilişkisi gelecekte çekeceği filmler için bilgili kararlar vermiş olmalı ki filmleri güçlü şiirsel imgelerin yanı sıra çocukluk anılarını, kimliğini, fiziksel ve mecazi ölümünü de içermektedir. Filmleri minimum diyaloga sahiptir ve genellikle politika ve maneviyat temalarını uygular. Eleştirmenlerce beğenilen ilk filmi Mother, I am Suffocating. This Is My Last Film About You. Lesotho’dan sürülüşünü anlatmaktadır.

 
Türü
Festival
Süre
01:52:00

Satranç

Avusturyalı yazar Stefan Zweig'in aynı adlı romanından uyarlanan Satranç, Gestapo'nun psikolojik işkencesine dayanabilmek için kendini satranç dünyasında kurtaran bir avukat olan Bartok hakkındadır.

 

Türü
Festival
Yönetmen
Philipp Stölzl
Oyuncu
Clemens Berndorff, Samuel Finzi, Luisa-Celine Gaffron
Süre
01:50:00

Kazıcı

Miras, aile bağları ve paranın hem insanlar hem de daha geniş çevre üzerindeki yozlaştırıcı etkisi hakkında bir film olan Kazıcı, kuzey Yunanistan kırsallarında yaşayan ve bir maden şirketinin doğayı ve günlük hayatı bozmasından şikayetçi olan Nikitas’ın hikayesini anlatıyor. 20 yıllık bir aradan sonra Nikitas'ın oğlu Johnny onu ziyarete gelir. Nikitas, karısının ölümünü öğrendikten sonra, Johnny mirasın yarısını talep eder ve bu da Nikitas'ın hayatında daha fazla gerginliğe neden olur. İntikam ve kefaret, aşk ve nefret, kendi köklerini keşfetmek hakkındaki Kazıcı, yeni bir Western’i andırıyor. Film, Cannes FF Cinefoundation Residency ve Sundance Senaristler Laboratuvarı tarafından gelişim aşamasında desteklendi ve prömiyerini Berlin UFF'de yaptı.

Türü
Festival
Süre
01:51:00

Kurt

Uluyun, küçük kurtlar, uluyun çünkü kalpleriniz hala vahşi olan aşkla dolu. Kishi'nin Kurt filmi, Lucia ile iki oğlu Max ve Leo'nun Meksika'dan ABD'ye göçünün hikayesini anlatıyor. Max ve Leo'nun günleri, bir gün Disneyland'a gidecekleri umuduyla annelerinin dönüşünü bekledikleri küçücük köhne dairelerinde geçiyor. Meksikalı yönetmenin ikinci yarı otobiyografik filmi, acı gerçekleri göz ardı etmese de sonunda umuda dönüyor; nazik dokunuşuyla insanın kalbini hem bağlayabiliyor hem de iyileştirebiliyor. Her bir unsur, bu dünyayı doğru bir şekilde temsil etmek için büyük bir dikkatle gerçeklikle yazılmıştır.

Türü
Festival
Süre
01:35:00

Delik

Frammartino'nun 2021 filmi, Kuzey İtalya'nın tüm mağaralarını keşfettikten sonra rotalarını değiştirmeye karar veren ve Ağustos 1961'de insanların bilmediği mağaraları keşfetmek için Güney İtalya'ya giden Piedmont Speleological Group'un genç üyelerinin maceralarını anlatıyor. Film, Pollino mağaralarında yaklaşık 700 metre derinliğindeki Bifurto Abyss'in keşfini anlatıyor.

 

Türü
Festival
Süre
01:33:00

Kürtaj

 

Annie Ernaux'un aynı adlı romanından uyarlanan Kürtaj, yazarın 1960'larda Fransa'da hâlâ yasa dışıyken kürtajla ilgili deneyimlerini anlatıyor. Hamile olduğunu öğrenen parlak bir üniversite öğrencisi olan Anne, öğrenimini bitirme fırsatının yavaş yavaş kaçtığını fark ederek, hapishaneye düşebileceği anlamına gelse de utanç ve kürtajın acısıyla yüzleşir. Fransız Sinemasında birçok filmde olduğu gibi, bu film de tabu konulardan ya da şok edici şeylerden uzak durmuyor. Film boyunca kürtaj girişimi sahneleri ve betimlemeleri var, film bazı seyirciler için izlemesi zor olabilir.

Türü
Festival
Süre
01:50:00

Tatlı Şey

Rockwell'in Tatlı Şey’i, iki kardeşin alkolik babaları ve ihmalkar annelerinin evlerinde yerlerini korumak için verdikleri mücadeleyi ve daha sonra kaçarak kendilerine geçici bir hayat kurmaya çalışmalarını anlatıyor. Üç gencin renkli ve duygusal dünyası, çiçek dürbününü andıran siyah beyaz görüntülerde tasvir edilmiştir. Büyük çoğunluğu Rockwell’in kendi ve crowdfunding ile fonlanan filmin ekibi iste Rockwell’in New York Ünversitesi (NYU)’daki öğrencilerinden oluşuyor. Rockwell, yetişkinlerin dünyasına girmeden hemen önce çocuklar hakkında bir film yapmak istediğini ve çocukların hafıza ile ilişkisine odaklanmak istediğini söylüyor.

 

Türü
Festival
Süre
01:31:00

Korku

Yakın zamanda işini kaybetmiş bir dul olan Svetla, Bulgaristan-Türkiye sınırının hemen yanında yaşamakta ve bu sebeple birçok mülteci vakasına tanık olmaktadır. Bir gün Afrikalı bir mülteci olan Bamba ile tanışır ve hayatı değiştirir. Bu tanışma onu tüm hayatı boyunca etrafını saran geleneklere karşı isyan etmeye zorlar. Hristov'un 2021 filmi Korku, göç ve mülteci sorununa daha yakından bakıyor.

Türü
Festival
Süre
01:50:00

Memoria

The Guardian’dan Peter Bradshaw’un filme 5 yıldız verdiği yorumunda şöyle yazıyor; “Swinton Medellin'de çiçek satan gurbetçi bir İngiliz kadın olan Jessica'yı oynuyor. Kız kardeşi Karen, gizemli bir solunum şikayetiyle hastaneye yatınca onu ve kocası Juan'ı ziyaret etmek için Bogota'ya giden Jessica, bir gece uykusundan garip bir patlama ya da sonik patlama ile uyanıyor. Neler oluyor? Weerasethakul, neredeyse imzası kabul edilebilecek paralellikler ve karşıtlıklar kullanarak, yaşayanların ve ölülerin dünyalarını, geçmiş ve bugünü harmanlayarak güzel, esrarengiz ve gizemli bir film yaratıyor. Ben Kenigsberg, Weerasethakul için “sanki diğer bütün yönetmenlerden başka bir gezegende çalışıyor gibi; ama belki de sadece dünyayı herkesten farklı gördüğü içindir” diyor. Sihirli bir gerçekçiliği olan filmin ritmine kendinizi kaptırırsanız gerçekten sihirli bir dünyaya adım atabilirsiniz. 

 

Türü
Festival
Süre
02:18:00

Gökyüzüne Baktığımızda Ne Görürüz?

Gürcü kasabası Kutaisi'de eczacı Lisa ve futbolcu Giorgi bir sokak köşesinde şans eseri karşılaşırlar ve ilk görüşte aşık olurlar. Randevu planı yaparlar ancak üzerlerine kötü bir büyü yapılır ve onları bir kez daha birbirlerine yabancı insanlara dönüştürünce bu planları bozulur. Acaba bir daha buluşacabilecekler midir? Avrupa sanat sinemasının güzel bir örneği olan Gökyüzüne Baktığımızda Ne Görürüz?, aynı zamanda büyülü gerçekçiliğe, mistisizme ve filmin geçtiği nehir kıyısındaki Kutaisi kasabasına büyüleyici bir aşk mektubu gibi.

 

Türü
Festival
Süre
02:31:00

Her Şey İyi Gitti

Emmanuelle Bernheim'ın aynı adlı romanından uyarlanan film, Bernheim'ın kendi kişisel hikayesini merkezine alıyor. Emmanuel, babasının bozulan sağlığıyla yüzleşmeye çalışırken bir de babasının kendisinden intiharına yardım etmesini istemesiyle karşı karşıya kalıyor. The Guardian'dan Peter Bradshaw filmi "harika bir şekilde gözlemlenen yardımlı ölüm hikayesi. Daha küçük bir kızken kendisine yapılan zulmün acı dolu anılarına rağmen babasının gözdesi olan ve zamanında babasını öldürmenin hayalini kuran bir kız çocuğunun hikayesi" olarak anlatıyor ve Ozon’un insanı derinden etkileyen bu filme muazzam bir özgüven ve sanatsal nitelik kattığını vurguluyor. Film, 2021 Cannes FF'de En İyi Film ve Queer Palm'a ve 2021 San Sebastián UFF'de İzleyici Ödülüne aday gösterilmişti.

Türü
Festival
Süre
01:54:00

Daughter-Karanlıktaki Aynalar

Türü
Festival

Kan Emiciler – Bir Marksist Vampir Komedisi

Yazı hizmetçisiyle deniz kenarında geçiren değişik ve ilgi çekici genç bir vampire delice aşık olan beş parasız bir Sovyet mültecisini anlatan Kan Emiciler – Bir Marksist Vampir Komedisi, Wes Anderson ve Yorgos Yanthimos'un bir karışımına benzeyen politik bir vampir komedi filmi olarak öne çıkıyor. Radlmeaier, her ne kadar gerçekliğin manipülasyonu ve yabancı düşmanlığına değinerek kısa bir süre yönünü değiştirse de adaletin şimdi olduğu gibi o zaman da nasıl üstün geldiğini vurgulayan bir finalle ideoloji ve sinefili karışımı bir film ortaya çıkarıyor. Radlmaier’ın Berlin'in Gizli Mücevheri olarak ifade edilen filmi, Berlin UFF'de de Karşılaşmalar Ödülüne aday gösterildi.

 

Türü
Festival
Süre
02:05:00

Koş Uje Koş

90'larda ünlü bir pop yıldızı olan Uje, bazı rahatsızlıkları fark ettikten sonra bir doktora danışır ve Parkinson hastalığından muzdarip olduğunu öğrenir. Bu üzücü haberi ailesinden gizler ve bu sır onu hayatını ve varlığını sorgulatan kaygı dolu bir yolculuğa çıkarır. Henrik Scyffert'in ilk uzun metrajlı filmi olan Koş Uje Koş, Scyffert’a En İyi Yönetmen dalında Gulbagge adaylığı getirdi. Film, yazarı Uje Brandelius'un otobiyografik öyküsünü hüzünlü ve mizahi bit tonla anlattığı için övgü topladı.

 

Türü
Festival
Süre
01:18:00

Efsaneler

Yaşamın anlamını daha derinden sorguladığımız Corona zamanında, her yaştan insanın hafızasında ayrı bir yeri olan, yaşayan efsanelerimizin bilgeliğine,  onların yaşamdan  öğrendiklerini duymaya çok ihtiyacımız var. Hareketi kısıtlandığında bile üretmekten vazgeçmeyen, kazanmanın kaybetmekle başladığına inanan, inandığını azim  ve cesaretle harekete geçiren, yürümeyi seçtiği yola iz bırakan, Türkiye’nin efsanelerine doğru bir yolculuğa çıktık.

 

Türü
Festival
Süre
01:10:00

Gölgenin Seyri

Türk Sinemasının geçmişine indikçe bilinmezlik ve belirsizliklerle dolu, sinema yazarları tarafından aktarılagelen bir tarihle karşılaşıyoruz. Bu projeyi gerçekleştirmekteki amaç yanlış ya da eksik bilinen “ilk” leri ortaya çıkarabilmektir. Sinema tarihçilerinin ortaya koyduğu belgelerden hareketle, dönemin gazete ve dergileri taranarak bazı eksik parçalardan bütüne, ya da tartışılan bazı konuların netleştirilmesine doğru çalışmak ana hedefler arasındaydı. Özellikle Türk sinemasının erken dönemine (1896-1922) odaklanan film kapsamında; Osmanlı arşivi, yabancı kaynaklar, gazete ve dergiler taranarak, çoğu bilinmeyen yeni belgeler gün ışığına çıkarılmış oldu. İlk film gösteriminin aslında İstanbul’da Sponeck Salonu’nda değil de İzmir’de gerçekleştirildiği, beyazperde ve sahnedeki ilk kadınların bilinenlerin aksine daha geçmişe dayandığı, Sarayda ilk gösterimi yapan kişinin “Hokkabaz Bertrand” dan gerçek kimliğine dönüştüğü, ilk renkli filmin bilinen “Halıcı Kız” değil de ondan daha önce gerçekleştirildiği, ilk gösterilen filmlerin de “Pençe ve Casus” olup olmadığına uzanan, “doğru ya da eksik bilinen yanlışları” belgelerle ortaya koyan akademik bir bakış açısıyla gerçekleştirilmiş bir filmdir. 

 

Türü
Festival
Süre
02:06:00

Kerr

Can, yaşlı babasının cenazesi için geldiği kasabada bir cinayete tanık olur.  Polise başvuran Can'ın ifadesi alındıktan sonra kasabadan ayrılmasına izin verilmez.  Babasının tuhaf arkadaşlarıyla tanışmaya başlayan Can'ın kapana kısılıp kaldığı kasabada tuhaf şeyler yaşanmaya başlamıştır. Can, ölen babasının terzi dükkânında katille yeniden karşılaşınca büyük bir korkuya kapılır. Öte yandan kasabada kuduz köpekler nedeniyle karantina ilan edilmiştir. Bilinmeyen bir suçla itham edildiğini öğrendiğinde daha da dehşete kapılan Can, başka çaresi kalmadığından kasabadan kaçmaya karar verir. Ancak kasabada imha ekipleri devriye gezmektedir. Artık tüm ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Çıkışı olmayan bir arafa dönüşmüş olan kasaba neredeyse bir deliliğin eşiğine gelmiştir.

 

Türü
Festival
Süre
01:40:00

Kara Trenle Götürdüm Şehrimi

1961 sonlarına doğru başladı her şey… Frankfurt’a, Berlin’e, Köln’e, Düsseldorf’a, yani Almanya’nın dört bir yanına “umut yolcusu” olarak vardılar. Bir iş kuracak, bir ev ya da bir traktör alacak kadar para biriktirip geri döneceklerdi ama “misafirlik” hiç bitmedi; kaldılar. Deyim yerindeyse bir kara trenle götürdüler; hatıralarını ve şehirlerini… 

Yıllar geçtikçe iki uluslu yaşamanın bir yara değil zenginlik olduğunu keşfetmişti iki taraf da… Almanya milyonlarca Türkiye doğumlu için geçmişte “Acı Vatan”dı belki ama şimdi “ikinci vatan”dı ayrıca. İşte hikâyemiz, konuk işçilikten ulus ötesi yurttaşlara hem doğdukları yeri hem doydukları yeri vatan belleyenlere dairdir.

 

Türü
Festival
Süre
01:20:00

Anadolu Leoparı

Yirmi iki yıldır Ankara hayvanat bahçesinin müdürü olan Fikret (Uğur Polat), yalnız başına yaşamaktadır. Hayvanat bahçesinin kapatılıp Araplara satılması ve arsasında bir eğlence parkı yapılması uzun süredir gündemdedir. Fikret’in karşı olduğu bu eğilimi şimdilik engelleyen ise, soyu tükenmenin eşiğinde olduğu için koruma altında olan ihtiyar bir Anadolu leoparının halen hayatta olmasıdır. Leopar başka bir hayvanat bahçesine taşınmadan kapanma işleminin başlaması mümkün değildir. Fikret, içine kapanık yardımcısıyla (İpek Türktan) bu değişime karşı mücadele eder. Yönetmen, leoparın hüzünlü kaderinden hareketle, onunla yazgı birliği içinde olan insanların duygu dünyasını ortaya koyuyor.

Türü
Festival
Süre
01:48:00

Gölgeler İçinde

“Gölgeler İçinde”, zamansız ve mekansız bir hikâye. İşine sadık bir maden işçisi, ilkel bir teknoloji ile yönetilen fabrika bölgesinde çalışmaktadır. Çalıştığı yapı hakkında şüphe duymaya başlar. İçinde yaşadığı sistemi sorguladıkça, bu yapının bilmediği derinliklerini öğrenir.

 

Türü
Festival
Süre
01:32:00

İki Şafak Arasında

Kadir’in aile işinde gerçekleşen bir kaza sonucu bir işçi ağır yaralanır. Kadir, krizle baş etmeye çalıştığı sırada kaza ve ailesiyle ilgili bazı gerçekleri öğrenir. Hayallerini, ailesini ve yaralı işçinin eşini etkileyecek ahlaki bir karar vermek zorunda kalır.

Türü
Festival
Süre
01:31:00

Koridor

Koridor birlikte yaşamak durumunda kalan zıt karakterli iki yaşlı kız kardeşin hikayesi. Yalnızlığa savrulmuş, ne birbirleriyle, ne de dış dünyayla sağlıklı ilişki kurabilen, sonuçta çaresizliğin, kötücüllüğün içine düşmüş ama bu kötücüllükleriyle kendilerinden, birbirlerinden başka kimseye zarar veremeyen iki kız kardeş... Hayatla, geçmişle, anneyle, babayla girişilmiş ama bitirilemeyen, hiçbir zaman da bitirilemeyecek hesaplaşmaların anlatıldığı ironic bir drama.

Türü
Festival
Süre
01:14:00

Lacivert Gece

Semih genç bir futbol antrenörüdür, uzun süredir işsizdir ve borçları vardır. Hiç istemediği halde bir maden ocağında iş bulup çalışmaya başlar. Maden ocağında yaşanan bir kaza sonrasında Semih’in yaşamında köklü değişimler başlar.

Türü
Festival
Süre
01:27:00

Okul Tıraşı

Şehirden uzak, baskı ve disiplinle yönetilen bir yatılı erkek okulunda okuyan Yusuf, esrarengiz bir şekilde hastalanan ve durumu her an daha da kötüye giden arkadaşını hastaneye ulaştırmak ister. Başlangıçta okul bürokrasi yüzünden hastaneye götürülmeyen Memo, sonrasında istense de karın, yolları kapatmasından dolayı bir türlü hastaneye ulaştırılamaz. Yolların açılmasını bekleyen öğretmenler ve öğrenciler, bu işten yakalarını sıyırmaya çalışırken, acımasız hesaplaşmalar ve sakladıkları sırlar da gün yüzüne çıkar.

Türü
Festival
Süre
01:25:00

Sen Ben Lenin

Kurtuluşu turizmde arayan bir sahil kasabasına günün birinde dalgalar ahşap bir Lenin heykeli getirir. Heykel, turistlerin ilgisini çeker düşüncesiyle belediye tarafından meydana dikilir, böylece kasabanın yavaş ilerleyen saati birden hızlanır, haber ülke gündemine yerleşir. Başbakan ve beraberindeki Rus heyetinin katılımıyla yapılacak ikinci ve görkemli bir açılıştan hemen önce Lenin heykeli çalınır. Lenin’i bulmak için Ankara’dan özel olarak görevlendirilen tecrübeli bıçkın komiser Erol’un (45) ve ayrıntıların titiz dinleyicisi genç komiser Ufuk’un (35) sadece on iki saatleri vardır… Boş bir sandalye, kayıp bir çocuk, rengârenk çaputlar... Heykelin çalındığı geceye dair deliller kasabanın geçmişine uzanan bir yol açarken, polislerin ‘Neredesin Lenin?’ sorusuna kasabalılar beklenmedik bir cevap verir.

Türü
Festival
Süre
01:33:00

Çatlak

Göçmen işçi olarak İngiltere’de çalışan Fatih, arkadaşı Ayhan’dan, Türkiye’deki ailesine göndermek üzere yüklü miktarda borç almıştır. Borç, Fatih’in Türkiye’ye dönmesinden sonra da ödenmeyince Türkiye’ye gelen Ayhan, Fatih’in ailesini ziyaret eder ve parasını ister. Bu borcun talep edilmesi, aynı binada ve iç içe geçmiş ekonomik çıkarlarla yaşayan aile içinde bir fitili ateşler. Aile bireyleri arasında gizli kalmış tüm çatışmalar su yüzüne çıkar.

Türü
Festival
Süre
01:22:00

Ulusal Belgesel Film Yarışması I / Nat. Doc. Film Comp. I - 92'

-Habitus of Self "alçak sesle" / Habitus of Self "sotto voce"  Kurtuluş Özgen 11'

- Haymatlos / Stateless  Mustafa Aydın 14'

- Bekleyiş / Expecting a Grain of Sand  Aslı Akdağ 67'
 

Türü
Festival
Süre
01:32:00

VEKAM Ankara Özel Gösterimi 73'

- Ankara Manzarası 2020  Muhammed Murat Arslan 20'

- Derman Eczanesi - Ecz. Niyaz Dermancı 2020  Kerime Senyüce 16'

- Keçiören Islığı 2019  Kerime Senyücel 17'

- Vedat (Vahric) Aslangül 2020  Kerime Senyücel 20'

Türü
Festival
Süre
01:13:00

Ulusal Belgesel Film Yarışması II / Nat. Doc. Film Comp. II 97'

- Doğu'nun Işığı / The Light Of The East  Mehmet Emin Öztürk 41'

- Sıcak Yatak / The Everwarm Bed  Doğuş Algün 56'

Türü
Festival
Süre
01:37:00

Ulusal Belgesel Film Yarışması III / Nat. Doc. Film Comp. III 100'

- Baba Ne Oldu / Dad, What Happened  Feyzi Baran 8'

- Yaramaz Çocuklar / Les Enfants Terribles   Ahmet Necdet Çupur 92'

Türü
Festival
Süre
01:40:00

Ulusal Belgesel Film Yarışması IV / Nat. Doc. Film Comp. IV 105'

- Muhtaç / Dependent   Mehmet Emre Battal 47'

- Merhaba Canım / Hello My Dear   Ulaş Tosun 58'
 

Türü
Festival
Süre
01:45:00

Ulusal Belgesel Film Yarışması V / Nat. Doc. Film Comp. V 100'

- Araya Korona Girmeseydi… / If Corona Hadn't Got In The Way...   Zafer Sevener, Sibel Sümer 70'

- Tipi / Snow Storm   Metin Avdaç 30'

Türü
Festival
Süre
01:40:00

Ulusal Kısa Film Yarışması I / Nat. Short. Film Comp. I 106'

- Med Cezir Tango  Meriç Atalar, Isabel Loyer 4'

- Plastik Rüya / Plastic Dream  Merve Bozcu 20'

- Hemnefes / Lifeline: The Brothers Who Hold the Same Breath  Abdullah Şahin 20'

- Binbir Gece / Alf Leila Wa Leila / The Thousand and One Nights  Mahsum Taşkın 17'

- Teslimat / The Delivery  Doğuş Özokutan 12'

- Belki Bir Gün Gideriz / Maybe We Will Go Someday  İnan Erbil 15'

- Stiletto / Stiletto “A Pink Family Tragedy“  Can Merdan Doğan 18'

Türü
Festival
Süre
01:46:00

Ulusal Kısa Film Yarışması II / Nat. Short. Film Comp. II 115'

- Buz İçin Çığlık / Scream For Ice  Emir Aytemür 4'

- Bir Annenin Sonatı / A Mother's Sonata  Fehmi Öztürk 18'

- Aynı Gecenin Laciverti / Same Night Different Blue  Nuri Cihan Özdoğan 15'

- Konsensüs / Consensus  İlker Köklük 19'

- Hasat / The Harvest  Ömer Faruk Yardımcı 18'

- Yara / The Hurt  Onur Güler 16'

- İnşaattaki / Hesitate  Doğan Belge 14'

- Güzel Havalar / Beautiful Weather  Okan Akgün 11'

Türü
Festival
Süre
01:55:00

Zoraki Misafir

Türü
Komedi

Düş Peşine

 

Louis & Frank

 

Tipi

Aralık 2016'nın son günlerinde, İzmit'teki şiddetli kar fırtınası sonucu İstanbul elektriksiz kalır. Adapazarı ekip şefi Tunçay yetersiz personel ile ilk arızalara müdahale ederler. Ancak beklenenden daha büyük arızalar meydana gelmiştir. Türkiye'nin farklı bölgelerinden Adapazarı’na gelen ekipler de, elektrik arızalarını gidermek için yoğun çabayla günde yirmi saat çalışırlar. Yeni Yılın ilk gününde meydana gelen iş kazaları ekiplerin moralini bozsa da çalışmalarına devam ederler.

Süre
00:31:00

Red Notice

Red Notice filminde, Dwayne Johnson, dünyanın en çok aranan sanat eseri hırsızının peşindeki Interpol ajanını canlandırıyor.

Türü
Aksiyon
Yönetmen
Rawson Marshall Thurber
Oyuncu
Gal Gadot, Dwayne Johnson

Saklı Yüzler: Bosna

Haris yetimhanede büyümüş ve Sırp Ordusunda yetişmiş Boşnak bir ogdır. Bosna'daki komutanlardan Mirsada'larını önye sızdırıyorlar. Ancak savaşta yaşanılan insanın ölümüne, işkencelere ve tahammül edemeyip Bosna askerine katılıyor. Mirsad ve Zahir ile beraber mücadele ederler. Mirsad sevgilisi bayan Leylayı beraberken, Zahir savaşta kaybedecek. Savaştan sonra buna sebep olan sistemdeki kasap lakaplı Zeljko Perişiçe Bağlı çetnik paramiliter bir çetenin peşine düşecekler. Ancak çözümler. Haris ile ilgili 15 yıl boyunca savaşabileceklerini tespit edilebilir yargılanmaları için mücadele verir. Lahey'de ölmüş olan savaşta savaşta denetiminde olan kişiler olan Nermina Haris'i bulur. Ellerinde savaşmayla ilgili olduğu söylerler. için aranıyor için çalışma çalışması. Tek bir işe yaramayacak. Mirsad ve Zahirinde işe dahil olmasıyla eğitime ulaşmak için tekrardan bu adamların peşlerine düşerler…

Türü
Aksiyon, Dram, Politik
Yönetmen
Gökhan Tunalıgil, Haktan Özkan
Oyuncu
Gökhan Tunalıgil, Ayhan Krüezi, Deniz Çevik
Süre
01:35:00

Hayalet Avcıları Öteki Dünya

Bekar bir anne olan Callie, mali zorluklarla mücadele etmektedir. Geçimlerini sağlamakta zorlanan Callie, çocukları Trevor ve Phoebe ile birlikte ölen babasından kalan eski eve taşınmak zorunda kalır. Yeni hayatlarından pek memnun olmayan Trevor, çok geçmeden evde büyükbabasının mirasıyla ilgili büyük bir sırrı keşfeder. Büyükbabasının eşyalarının arasında onun Hayalet Avcıları’nın üyesi olduğunu gösteren ekipmanlar bulan Trevor, Phobe ve yeni arkadaşları ile birlikte bulduklarını kurcalarken kasabanın altında uyuyan bir tehlikenin ortaya çıkmasına neden olur

Türü
Aksiyon, Komedi, Fantastik
Yönetmen
Jason Reitman
Oyuncu
Paul Rudd, Annie Potts

Zombieland: Double Tap

Türü
Aksiyon, Komedi, Korku
Yönetmen
Ruben Fleischer
Oyuncu
Jesse Eisenberg, Zoey Deutch, Emma Stone

Penguen Pilotlar

Penguen Pilotlar filminin, karargahları hakkındaki gerçekleri öğrenmek için galaksilere gönderilen penguenlerin hikayesini konu ediyor. Penguen Pilotlar Flip ve Zooey, daha önce hiçbir kuşun gitmediği bir yere yolculuk yapmakla görevlendirili. Dost canlısı ve konuşkan bir uzay gemisi olan Slushy, artık keşif gezilerine başlamıştır. Penguenler, Kaptan Stella tarafından yönetilen merkezleri hakkındaki gerçekleri öğrenmek için galaksiler arası yolculuk yapar.

Türü
Animasyon
Yönetmen
James Snider
Süre
01:14:00

Haunted Transylvania 2

Türü
Animasyon

Dans Çiftliği

Türü
Animasyon
Yönetmen
Pippa Seymour

Samsam

SamSam filminde, mektup arkadaşı Daisy’yi evinde misafir etmekten fazlasıyla mutludur. Ancak etrafına mutsuzluk yayan bir böcek olan Gloomies, Samsam’in gezegenini istila etmeye başlayınca işler karışır. SamSam ve arkadaşları öncelikle Grinnieler’i mutlu etmek için uğraşırlar. Ama bunda başarılı olamayınca onlardan tamamen kurtulmak için SamSam ve arkadaşları, Piratrociouslar’a karşı savaşmak ve Daisy’nin gerçek hikayesini ortaya çıkarmak zorunda kalır.

Türü
Animasyon
Yönetmen
Tanguy De Kermel

Deniz Canavarları

Deniz Canavarları, tehlike altındaki şehri ve sevdiklerini kurtarmak için tehlikeli bir maceraya atılan Charlie Chapfin ve Mucus'un hikayesini konu ediyor. Yıl boyunca herkesin heyecanla gelmesini beklediği büyük yarışma günü gelip çatmıştır. Ancak artık bir gelenek haline gelen yarışma Barf ve Big Snot tarafından katledilince, kasabada büyük bir kaos meydana gelir. Charlie Chapfin ve Mucus, şehri, öğretmenlerini, arkadaşlarını ve yeni öğrenci Corallina’yı korumakla görevlendirilir. Charlie Chapfin ve Mucus, tehlike altındaki şehri ve sevdiklerini kurtarmak için okyanusun derinliklerinde tehlikeli bir maceraya atılır.

Türü
Animasyon
Yönetmen
James Snider
Süre
01:36:00

Karlar Kralı Norm 2

Çok önemli bir tarihi eseri korumaya çalışırken profesörün uçağı yardımsever kral Norm’un evinin yakınlarına düşer. Kahramanımız Norm ve haylaz yardımcıları fareler, bu eseri kötü niyetli arkeolog Dexter’dan kurtarmak ve ait olduğu müzeye götürmek için söz verirler. Eğlenceli ve sürprizlerle dolu bir maceraya atılan Karlar Kralı Norm, zamana karşı başladığı yarışı Dexter’dan önce bitirip, sözünü tutabilecek midir?

Türü
Animasyon
Yönetmen
Tim Maltby, Richard Finn
Süre
01:29:00

Dayı: Bir Adamın Hikâyesi

Cesareti , merhameti ve adalet duygusu daha küçük yaştayken içine yerleşmiş olan kahramanımızın, köyde ki haylazlıklarından bıkmış olan ailesi onu çalışması için İstanbul’da kahvehanecilik yapan köylüleri Seyfi’ nin yanına gönderirler. Bu geliş ile kahramanımızın, olaylar silsilesiyle kabadayılar alemine girişi ve dillere destan olacak zirveye yükseliş hikayesi başlayacaktır . 

Türü
Dram
Oyuncu
Ufuk Bayraktar
Süre
02:05:00

Yarım Kalan Hayat

Film, her alanda hayatının baharını yaşamakta olan başarılı Adam'ın geçirdiği bir kaza sonucu değişen hayatını konu ediniyor.

Adam Niskar’ın hayatı başarılarla doludur. İşinde hızla yükselmiş, genç yaşında iyi bir birikim yapmıştır. Güzel bir evi, iyi giden bir ilişkisi vardır. Üstelik işyerinde de terfi alır. Ancak Adam’ın dünyası bir kaza sonucu tepe taklak olacaktır. Denize atlarken yanlış bir hareket yapan Adam felçli kalır. Kız arkadaşı bu duruma uzun süre dayanamaz. Annesi ve babası olayı kabullenmekte güçlük çeker. Ama Adam mücadele etmeye kararlıdır.

Türü
Dram
Yönetmen
Michael Uppendahl
Oyuncu
Aaron Paul, Lena Olin , Tom Berenger
Süre
01:40:00

Grev

 
Türü
Dram

Ahed'in Dizi

Bir film yapımcısı, kendisini iki amansız savaşın ortasında bulur. Adam, bir yandan ülkesinin özgürlüğünün ölümüne karşı savaşırken bir yandan da annesinin ölümüne karşı mücadele eder.
 

Türü
Dram
Yönetmen
Nadav Lapid
Oyuncu
Avshalom Pollak, Nur Fibak
Süre
01:49:00

Kesişme - İyi ki Varsın Eren

Kesişme; İyi ki Varsın Eren, Trabzon Maçka'da teröristlerle kahraman Mehmetçiğin çatışması sırasında hayatını kaybeden Eren Bülbül ve onu korumaya çalışırken şehit olan Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’in hayat hikayesini konu ediyor.

Türü
Dram, Biyografi
Yönetmen
Özer Feyzioğlu
Oyuncu
İsmail Hacıoğlu, Rahman Beşel, Alayça Öztürk Gidişoğlu

Aşk Engel Tanımaz

Out of My League, nadir görülen ve ciddi bir hastalıkla boğuşan fakat tüm bunlara rağmen hayat enerjisiyle dolu olan Marta'nın aşkı arayışını anlatıyor.

Havalı ama sade bir kız olan Marta, nadir görünen bir genetik rahatsızlıktan dolayı tedavi görmektedir. Ancak ne olursa olsun, Marta görüp görebileceğiniz en neşeli, hayat dolu bir kızdır. On dokuz yaşındaki herhangi bir genç kız gibi gerçek aşkı hayal ediyor ama sıradan bir erkeğe razı olmak da istemiyordur. Hastalığı daha da ileri seviyelere gelmeden yakışıklı bir çocuğun ağzından çıkacak “Seni seviyorum” sözlerini duymak en büyük hayalidir. Jacopo ve Federica, Marta’nın oda arkadaşlarıdır ve neredeyse onun için ikinci bir aile gibidirler. Marta'yı bu zor günlerinde mutlu etmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorlardır. Son derece renkli olan bu oda arkadaşları ile Marta, oldukça güzel vakit geçiriyordur. Daha sonrasında bir partide yakışıklı Arturo ile tanışır; Arturo, kendine güvenen ve kesinlikle ulaşılmaz bir adamdır. Başka bir deyişle: Arturo, Marta için mükemmel bir avdır. Sadık oda arkadaşları Marta adına başka bir hayal kırıklığıyla yüzleşmeye hazırlanırken, aşk bütün planları alt üst eder ve kader sonucu değiştirir.

Türü
Dram, Romantik-Komedi
Yönetmen
Alice Filippi
Oyuncu
Ludovica Francesconi, Giuseppe Maggio, Eleonora Gaggero
Süre
01:31:00

Motherless Brooklyn

Türü
Dram, Suç
Yönetmen
Edward Norton
Oyuncu
Bobby Cannavale, Leslie Mann, Bruce Willis, Ethan Suplee, Gugu Mbatha-Raw, Willem Dafoe, Edward Norton

Arzunun Şu Karanlık Nesnesi

Türü
Festival

Samanyolu

Türü
Festival

Seni Sevmeyeceğim

Türü
Festival

Çöl Adamı Simon

Türü
Festival

Bir Endülüs Köpeği

Türü
Festival

Unutulmuşlar

Türü
Festival

Viridiana

Türü
Festival

Yok Edici Melek

Türü
Festival

Lenz

Türü
Festival

Little Feet

 
Türü
Festival

In the Same Garden

 
Türü
Festival

Pete Smalls Öldü mü ?

 
Türü
Festival

Hero

 
Türü
Festival

13 Moons

 
Türü
Festival

Sons

 
Türü
Festival

In the Soup

 
Türü
Festival

Somebody to Love

 
Türü
Festival

-Karanlıktaki Aynalar

Simon Holy'nin 2021 yapımı müzikal komedi-dramı, uzun süredir devam eden ilişkisi, dans kariyeri ve genel olarak yaşamından yorgun düşmüş bir dansçı olan Marie'nin hikayesini anlatıyor. Siyah beyaz çekilen ve Çekoslovak Yeni Dalga sinemasından esinlenen film, çağdaş sinemaya bir övgü ve kahramanlar için kendini keşfetme üzerine bir karakter çalışması olarak dikkat çekiyor ve şunu sorgulatıyor: Kendimizi bile tanımıyorsak, diğer insanlara olan sevgimize gerçekten güvenebilir miyiz? Film ayrıca 2021 Karlovy Vary IFF'de East of West Ödülüne aday olmuştu.

Türü
Festival
Süre
01:24:00

Araya Korona Girmeseydi...

57 yıldır evli yaşlı çift, ameliyat olmak için İstanbul’a tek başına yaşayan oğullarının yanına gelir. Ancak ameliyat sonrası Manisa’ya evlerine dönme fırsatı bulamadan Covid-19 salgını başlar. Henüz bu ilk şoku atlatamadan bir de 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı getirilir. Yaşlı çift, oğullarının yanında, İstanbul’da mahsur kalmıştır. Endişe, belirsizlik ve geleceğe dair kaygılar giderek her ikisinde de ciddi fiziksel ve psikolojik sorunlar yaratmaya başlar. Ruh halleri giderek bozulan karı kocanın kavgalarının şiddeti de giderek artar. Ve maalesef sokağa çıkma yasağı, 80 metrekarelik evin içerisinde zamanla bir kabusa dönüşür. Bu süreç kameraman olan oğulları tarafından gün be gün kayda alınır. 

Türü
Festival
Süre
01:10:00

Baba Ne Oldu

“Hiçbirimiz ne olduğunu anlayamadı. Ama süreç bazıları için daha zordu. Diyarbakır’da pandemiyi ilk günden itibaren göğüsleyen sağlıkçılarımız arasında sembolik bir isim Doç.Dr. Hakan Akelma. Gerek sosyal medyada on binlerce takipçisine düzenli verdiği mesajlarla gerekse Diyarbakır’da Pandemi hastanesinin koordinatörü olarak süreci yürüttü. Diğer yandan 3 çocuk babasıydı ve onunda bir ailesi vardı. Yüzlerce hastayı iyileştirdiği yoğun bakım yataklarının birinde kendiside Covid tanısıyla 15 gün yattı. Çok kötüleşti, Öldü dendi, sevenleri yas tuttu. Yaşadığını öğrenince hepimiz daha bir umut ve dirayetle tutunduk yaşama. Ona ise bu mücadele güç veren küçük oğlu Muhammed Barin oldu. Muhammed Barin sordu, sürece şahitlik edenler anlattı; “Baba ne oldu?”

Türü
Festival
Süre
00:08:00

Bekleyiş

Konservatif bir ülkenin modern varsayılan bir yerinde, İstanbul’da bekar bir kadın bebeğini babasız büyütmek zorunda kalırsa ne olur? Otobiyografik türdeki belgeselimiz bu soruya cevap ararken bir yandan da toplumdaki sosyal rolleri ve eşitsizliği irdelemekte. Bir kadının bebeğini beklerken toplumda, ailesiyle ve iç dünyasında yaşadıklarına dair süreci kayıt altına aldığı bu görsel günlük, hem kendi bebeği için bir mektup niteliğinde bir izlek oluşturuyor hem de bu coğrafyada bekar bir anne olmanın ne anlama geldiğini araştırmanın bir yolu oluyor.

Türü
Festival
Süre
01:07:00

Doğu'nun Işığı

Doğu’nun Işığı belgeseli fotoğrafın ışık ile yaşadığı serüveni anlatmaktadır. Analog fotoğraf daha üretim aşamasında iken ışığa hassas bir şekilde doğar. Işıkla sadece bir kez buluşma hakkı vardır. Filmin hayatının anlamı ve kaderi ışıktır. Bu yolculukta türlü tehlikeler atlatır. Nihayetinde bütün bu yaşadıkları aslında onun kendisini bulmasını sağlayacaktır.

Türü
Festival
Süre
00:41:00

Habitus of Self "alçak sesle"

Tercih var mıdır? 

Özgür irade gerçek midir? 

Habitus of Self, Pierre Bourdieu’nun “habitus” kavramından yola çıkılarak üretilmiştir. Tüm görsel işitsel malzeme (dijital bir habitus olan) www.youtube.com içinden çekip çıkarılmıştır. Çalışmada, habitusun (aile, toplum, ülke, sistem) bireyin varoluşuna etkisinin görsel-işitsel arkeolojisi yapılmıştır. Video film aile kurumunun, denetim toplumunun, tüketim kültürünün, kapitalizmin, postkolonyalizmin vb. bilinçdışı, bilinç ve bilinç üstü üzerindeki tahakkümünü kolektif hafıza imajlarla (mekân-olgu-olay-kurum-kişi) kuran bir asamblajdır.

Türü
Festival
Süre
00:11:00

Haymatlos

Kendi dillerine, kimliklerine yabancıdır, göç yolcusu. Ne geldikleri yere aitler ne de bu topraklara. Onlar, vatansız, evsiz, topraksız kalan insanlar. Afganistan'dan Türkiye'ye gelmek için günlerce aç ve susuz yürüyen umut yolcularının trajik yolculuğuna tanıklık ediyoruz.

 

Türü
Festival
Süre
00:14:00

Merhaba Canım

Belgesel adını, Arkadaş Z. Özger’in yazıldığı dönemde tartışma yaratan, Merhaba Canım (Dost Dergisi-1970) adlı şiirinden alır. Türkiye devrimci ve entellektüel çevrelerinde de etkin olan Heteronormatizm’e karşı bir başkaldırı olan şiirde,  epizotlar halinde; şairin karakteri, ailesi, içinde yaşadığı toplumla ilişkisi ve 3 yıl sonra gerçekleşecek “beklenmedik” ölümü ile ilgili göndermeler bulunmaktadır. Belgesel aynı epizotları bugün -şiirin yazımından 50 yıl sonra- belgesel sinema olanaklarından yararlanarak takip eder. “Merhaba Canım” Arkadaş Z. Özger’in şiirleriyle, ailesinin, yoldaşlarının, dostlarının anlatılarıyla, genç şairin hayatıyla etkileşen tavır ve olaylara sol resmi tarih söyleminin dışına çıkıp, öteki olma haliyle  temas kurarak,  “kayıp” bir portrenin izini sürer.

 

Türü
Festival
Süre
00:58:00

Muhtaç

2021 Türkiye’sinde gıda enflasyonu konuşuluyor. Tezgahlara şaşırtıcı fiyatlarla gelen gıdaları kimler hangi koşullarda, nerede nasıl üretiyor ya da üretemiyor? İnsan yaşamı üreticiye muhtaç. Üretici ise yalnızlık ve yok oluşa giden bir döngünün içinde. Muhtaç filmi endüstriyel üretim ve hızlı tüketim dünyasında muhtaçlık ilişkisinin bağlamını yerelden, üreticinin dünyasından anlatıyor. Rahatsız edici bir gerçekliği gözler önüne seriyor ve gelecek için bugünü yeniden tasarlamanın yollarını arıyor.

 

Türü
Festival
Süre
00:47:00

Sıcak Yatak

Afrikalı göçmenler için İstanbul, stratejik konumu nedeniyle bir umut kaynağıdır. Sıcak Yatak

aileleri için burada para biriktirip ülkelerine dönmeye çalışan göçmen işçiler üzerine bir belgeseldir.

Ancak işçilerin geçirdikleri vakit sırasında kiralık dairelerinde sahip oldukları tek kişilik yatakta

sırayla uyumaları gerekir. Yedikleri yemek gibi yataklarını da kaldıkları diğer göçmenlerle

paylaşmalılardır. Bu yüzden yatak her zaman sıcak kalacaktır.

Afrikalı göçmenler için İstanbul, stratejik konumu nedeniyle bir umut kaynağıdır. Sıcak Yatak

aileleri için burada para biriktirip ülkelerine dönmeye çalışan göçmen işçiler üzerine bir belgeseldir.

Ancak işçilerin geçirdikleri vakit sırasında kiralık dairelerinde sahip oldukları tek kişilik yatakta

sırayla uyumaları gerekir. Yedikleri yemek gibi yataklarını da kaldıkları diğer göçmenlerle

paylaşmalılardır. Bu yüzden yatak her zaman sıcak kalacaktır.

 

Türü
Festival
Süre
00:50:00

Yaramaz Çocuklar

Zeynep, üniversite eğitimine devam edebilmek için açık liseye kaydolmuş ve bir fabrikada çalışmaya başlamıştır. Ağabeyi Mahmut ise görücü usulü evlendiği eşinden ayrılmaya karar vermiştir. İki kardeşin bu sıra dışı değişimi, hem muhafazakar ailelerinde, hem de geleneksel bir hayatın sürdüğü köyleri Keskincik’te huzursuzluğa neden olur. 20 yıl önce, benzer bir süreç geçirmiş ve eğitimine devam edebilmek için Keskincik’ten ayrılmış olan abileri Ahmet tarafından çekilen bu belgesel, geçmişle bugün, eskiyle yeni arasındaki çatışmanın öyküsü.

 

Türü
Festival
Süre
01:32:00

Aynı Gecenin Laciverti

İkinci Dünya Savaşı zamanında Adolf Hitler tarafından Türkiye’ye gönderilen mektubun pulu, günümüzde yaşlı bir antikacının elindedir. Hırsızlığa tövbe etmiş olan Yağmur’un eski suç ortağı Kadir, milyonlar değerindeki bu pulun peşindedir. Kadir, kusursuz plânının sorunsuz bir şekilde işlemesi için Yağmur’u ikna etmek zorundadır. Farklı hikayelerin kesiştiği aynı gece, bu kıymetli pul, ona hak ettiği değeri veren kişinin elinde kalacaktır.

Türü
Festival
Süre
00:15:00

Belki Bir Gün Gideriz

Kırsal bir belediyenin cenaze hizmetlerinde çalışan Rıza ve Sabit, kimliği belli olmayan bir cenazenin defin işlemleri için yola çıkarlar. Yol boyunca birçok aksilikle karşılaşan Rıza ve Sabit, günün sonunda cenazeyi kimsesizler mezarlığına ulaştırırlar.

Türü
Festival
Süre
00:15:00

Binbir Gece

Seyithan köyde yaşayan bir çocuktur. Yarıyıl tatiline girmeden önce öğretmen her bir çocuğa birer masal verir. Başta aldığı masal ile pek ilgilenmeyen Seyithan gece televizyon izlerken elektrikler kesilince canı sıkılır ve öğretmeninin verdiği masalı mum ışığında okumaya başlar. Masalın sonu diğer masalların içinde bulunduğu için onların peşine düşer.

Türü
Festival
Süre
00:17:00

Bir Annenin Sonatı

Nesrin ve annesi her zamanki gibi tuhaf ve sıradan bir gün geçirir. Her akşam düzenli olarak yüzleştikleri konularla o akşam yine yüzleşirler fakat ertesi gün bu düzen “bozulacak”tır. 

 

Türü
Festival
Süre
00:18:00

Buz İçin Çığlık

Güneş parlıyor, buz eriyor

Kendi başına bir kutup ayısı

Bir çocuk ağlıyor ah!

Yukarıda okuduğunuz haiku şiiri "Scream For Ice" filminin özüdür. Ve "Scream For Ice" filminin anlatı biçimi, geleneksel Japon şiir sanatı Haiku'ya dayanmaktadır.

Türü
Festival
Süre
00:04:00

Güzel Havalar

Kendi hayat rutini içinde annesiyle birlikte yaşayan Rıfat, İstanbul şehir metrosunda çalışmaktadır. Kayıp bir telefon ve unutulmuş bir şiir kitabı metro yolcusu Filiz'i Rıfat'ın dünyasına sokar ve Rıfat varlığının sıradanlığına meydan okur.

Türü
Festival
Süre
00:11:00

Hasat

Mahmut, Niğde’nin köyünde yaşayan ve tek geçim kaynağı bahçesi olan bir ihtiyardır. Fakat artık bahçesini ekip biçemeyecek kadar yaşlanmıştır. Mahmut’un bu hayattaki tek yakını olan oğlu Rıza, işlemediği bir suçtan dolayı hapistedir. Mahmut, çaresizce oğluna bir mektup yazar ve durumu anlatır. Bulunduğu şartlar altında elinden bir şey gelmemesine çok üzülen Rıza, üzerine atılan suçtan da faydalanarak babasına yardımcı olacak zekice bir plan hazırlar.

Türü
Festival
Süre
00:18:00

Hemnefes

Farklı bir perspektiften modern zamanlarda geçen bir Habil Kabil hikayesi. Hayati ve Saffet balıkçılıkla geçinen iki kardeştirler. Saffet kanaat sahibiyken, Hayati define bulup köşeyi dönme derdindedir. Tek mal varlıkları olan arabaları karşılığında bir define haritası alırlar. Saffet’in astronomi ilgisi sayesinde definenin yerini bulurlar fakat kardeşleri define avında bir sürpriz beklemektedir.

Türü
Festival
Süre
00:20:00

İnşaattaki

Ailesinden uzakta çalışan Hacı, maaşını alamadığından eve para gönderemiyordur. En son ne zaman yemek yediğini de hatırlamayan Hacı, inşaatı temizlerken molozların arasında para bulur. Hacı bulduğu bu para ile ne yapacağı konusunda kararsızdır.

Türü
Festival
Süre
00:14:00

Konsensüs

Koray, Mehmet ve Burak üyesi oldukları çek senet mafyasının lideri olan Samet’in, çeteyi sadece kendi kararları ile yönetmensinden şikayetçidirler.  Bu baskıcı yönetime son vermek için aralarında anlaşırlar ve Samet’e baskı yapmaya karar verirler. Viskisine hap atarak onu bayıltıp kaçırır ve bir torna atölyesine getirirler. Ancak işler umdukları gibi gitmez.

Türü
Festival
Süre
00:19:00

Med Cezir Tango

Boş bir evde yalnız başına, küçük bir kız büyülü bir ritüel yapar.

Türü
Festival
Süre
00:04:00

Plastik Rüya

37 yaşındaki Belma'nın özgüveni, cildindeki döküntüler nedeniyle gittiği doktorun, ona botoks yaşının geldiğini hatırlatması üzerine zedelenir. Bir anda huzursuz, kaygıları olan, aynada kendine bakmakta güçlük çeken bir kadına dönüşür. Botoks yaptırır ama işler beklediği gibi gitmez.

Türü
Festival
Süre
00:20:00

Stiletto

Geceleri taksicilik yapan Hasan (45) sabah eve dönerken stiletto giymiş genç bir kadın görür. Hasan arzuları uyanmış bir halde o gün sıradan hayatının sınırlarını aşarak karısı ve çocuklarıyla birlikte bir felaketin eşiğine sürüklenir.

 

Türü
Festival
Süre
00:18:00

Teslimat

 
Türü
Festival
Süre
00:12:00

Yara

Doktor Bahar, oğlu Mert’in doğum günü kutlaması sırasında aldığı telefonla, ölüm raporu hazırlamak için yaşlı bir adamın evine gider. Bu görev, Bahar için mesleki rutin gibi görünse de gelininin itirafıyla rutin olmaktan çıkıp Bahar’ı vicdanı ve kariyeri arasında bırakır.

Türü
Festival
Süre
00:16:00

Ankara Manzarası

 

Hollanda Amsterdam Rijksmuseum envanterinde kayıtlı 18. Yüzyıla tarihlenen "Ankara Manzarası" isimli tablo; Ankara’nın görsel tarihinde çok önemli bir belge niteliğindedir. İki bölümden oluşan resmin ilk kısmında şehrin genel görünümü yer almaktadır. İkinci kısımda ise sosyal hayattan kesitler mevcuttur. Ankara Manzarası Belgeseli "Ankara Manzarası" tablosu ekseninde eski Ankara'nın tarihine ve kültürüne odaklanmıştır.

 

Türü
Festival
Süre
00:20:00

Derman Eczanesi - Ecz. Niyaz Dermancı

Niyaz Dermancı 95 yaşında, Ankara’nın en eski eczacısı. 1956 yılından beri eczacılık yapmakta. Eczacılığın yanında  İstanbul Tıp Fakültesi’nden dermatolog olarak mezun olmuş. Ankara kalesinde Odun pazarında babasından kendisine geçen Derman Eczanesi’nin sahibi. Niyaz bey, “havan eczacısı” denen ilaç karışımlarını yapabilen eski tarz bir eczacı.. Hergün kendi kullandığı otomobiliyle iş yerine gelir. Gün boyu  sadece Ankara’nın değil, Türkiye’nin her tarafından gelen hastalarını görür, onlara reçete yazar, değişik dermatolojik karışımlar yapar. Belgesel Niyaz Dermancı’nın karizmatik kişiliğini, yaşam öyküsünü ele alıyor

 

Türü
Festival
Süre
00:15:00

Keçiören Islığı

Dolun Gürerk, bugün 80li yaşlarında emekli bir iş insanı. Keçiören’li… 20li yaşlarına kadar Keçiören’den çıkmamış. Sonra da Keçiören beton kent haline gelene kadar hemen hergün oraya uğramış. 50li yıllarda arkadaşlarıyla Keçiörenspor’u kurmuşlar. Belgeselde o günün genç futbolcuları bir zamanların ünlü gazino binasında toplanıp, sonra  bizi Keçiören’de eskileri anımsatan bir tura çıkarıyorlar.

 

Türü
Festival
Süre
00:16:00

Vedat (Vahric) Aslangül

Vedat (Vahric) Aslangül, Ankara’nın ünlü Şık Düğme tuhafiyecisinin 50 yıl tezgâhtarlığını yapmış. Keçiören’de yaşamı geçmiş. Bize 40 lı -50li yılların Keçiören’ini anlatıyor. Değişik din ve inançların bir arada yaşadığı yılları anımsatıyor. Geçmişin yazlık bağ evlerinin Keçiören’ini günlük yaşam, sosyal mekanlar anlatılıyor. Vedat bey bizimle aile fotoğraflarını da paylaşıyor. Önyargıların genç kuşaklarda aşıldığından bahsediyor.

 

Türü
Festival
Süre
00:20:00

Son Parti

Yengeç, lise öğrencisi olan bir grup gencin, bir gün boyunca başından geçen maceraları konu ediyor. Aynı liseye giden Deniz, Birsu, Katre, Savaş ve Ferman, okulda yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen bir grup arkadaştır. Şehnaz Lisesi’ne giden gençler, okulun son demlerini yaşamaktadırlar ve hepsinin aklında son kez bir araya gelecekleri Egemen’in doğum günü partisi vardır. Onlar için büyük önem taşıyan bu geceye hazırlanmak, pek de kolay olmaz. Partinin gönüllerince eğlenebilecekleri, unutamayacakları bir gece olmasını isteyen gençler, partiyi en şatafatlı bir şekilde kutlamak için ellerinden geleni yapar. Ancak gençler, partinin hazırlık aşamasında, beklenmedik olaylarla karşı karşıya kalacaktır.

Türü
Gençlik
Yönetmen
Enes Ateş
Oyuncu
Fırat Altunmeşe, Almile Ada, Nil Keser

Cemil Şov

Küçüklüğünden beri oyuncu olmanın hayaliyle yaşayan Cemil, sonunda bir filmdeki kötü adam rolü için seçmelere gider ancak başarılı olamaz. Aynı rolü seneler önce oynamış olan aktör Turgay Göral’a ulaşmaya çalışır. Cemil’in rolü kapabilmek için çıktığı yol, Turgay Göral’in hayatıyla kendi karakterinin iç içe geçtiği karanlık bir girdaba dönüşür.

Türü
Gerilim
Yönetmen
Barış Sarhan
Oyuncu
Alican Yücesoy, Nesrin Cavadzade, Ozan Çelik
Süre
01:42:00

Seni Bulacam Oğlum!

İskender, Ertan ile gece gündüz demeden çalışıp biriktirdikleri paraları gizlice alır ve ortadan kaybolur. Ayrıca İskender, tehlikeli bir tefeci olan Cengiz'in de aralarında bulunduğu birkaç kişiye borç takmış ve bu borçları da Ertan'ın üzerine yıkmıştır. Paralarını isteyen alacaklıların tehditleriyle zamanı daralan Ertan, İskender'in peşine düşer. Yolda karşılaştığı birbirinden ilginç karakterler ve yaşlı bir dilencinin de yardımlarıyla İskender'e adım adım yaklaşmaya başlar.

Türü
Komedi
Yönetmen
Gökhan Yıkılkan
Oyuncu
Gürkan Uygun, Gökhan Yıkılkan, Fulden Akyürek

Fazla Şaapma

Fazla Şaapma, sosyal medya fenomenlerinden Ömür Özdemir'in hayat hikâyesini kaleme aldığı aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlandı.

Türü
Komedi
Yönetmen
Ahmet Kapucu
Oyuncu
Hakan Meriçliler, Fırat Albayram, Ömür Özdemir

Rifkin'in Festivali

Rifkin's Festival, San Sebastian Festivali'ne gidip etkinliğin, güzelliğine ve çekiciliğine kapılan Amerikalı evli bir çiftin hikayesini konu ediyor. Kadının burada Fransız bir yönetmenle ilişkisi yaşarken adam ise adam ise burada yaşayan İspanyol bir kadına aşık olur.

Türü
Komedi
Yönetmen
Woody Allen
Oyuncu
Louis Garrel, Gina Gershon, Wallace Shawn
Süre
01:32:00

Bayram Şekeri

Bayram Şekeri

Türü
Komedi

7 Melek

Türü
Komedi

Cinni Nazar

Tayfun Can Demirtaş'ın yönettiği Cinni Nazar, anne ve babasının ölümünün arkasındaki sır perdesini aralamaya çalışan Sinan'ın hikâyesini anlatıyor.

Sinan bir sabah eve geldiğinde anne ve babasını vahşice bir şekilde ölmüş bulur. Polislere göre babası cinnet geçirmiş annesini boğarak öldürmüş sonrada kendini öldürmüştür. Gerçekte ne olduğunu bir türlü aklı almayan Sinan bunun normal bir ölüm olmadığını düşünürken cenazeye yirmi beş yıldır görmediği dayısı gelince aklına şüphe düşer. Ne olduğunu öğrenmek için anne ve babasının doğduğu Nazarkuyu köyüne gider.

Türü
Korku
Yönetmen
Tayfun Can Demirtaş
Oyuncu
Savaş Özkul, Sara Özyıldız, Seçil Altıntaş

Cühenna Nova Prospekt

Gurbet Gurur Cantürk ve Rafet Ögeday Erdoğan'ın yönettiği Cühenna, bir cadının ruhunun hapsedildiği söylenen köyde bir çiftin kaybolmasıyla bu vakayı araştırmaya koyulan Arifhan ve Can'ın hikâyesini anlatıyor.

Osmanlının son zamanlarında Bulgaristan’daki cadı olaylarını bastırmak için görevlendirilen Efraim Efendi dönerken yanında bir cadıyla gelir ve bir köye yerleşir. Köylüler çifti öldürür ve cadının ruhunu köye hapsedip oradan göçerler. Yıllar sonra terk edilen köyde bir çift kaybolur. Paranormal olayların peşinde iz süren Nova Prospekt ekibi Can ve Arifhan, bu vakayı çözmek için köye gittiklerinde kendilerini daha önce görmedikleri kadar büyük bir tuzağın içinde bulurlar.

Türü
Korku
Yönetmen
Gurbet Gurur Cantürk, Rafet Ögeday Erdoğan
Oyuncu
Can Yavuz, Arifhan Durmuş, Semih Uyulgan

El-Zebir

Tuğba, evlilik hazırlığında olan genç bir kadındır. Çocukken yaşadığı tuhaf olaylardan muzdarip olan Tuğba, yeniden aynı olayları yaşamaya başlar. Düğün zamanı yaklaştıkça yaşadığı olayların şiddeti gittikçe artar. Çünkü Zebir, Tuğba'yı ele geçirmiştir. Genç kadının nişanlısı Yaşar, yaşanan olayları çözmeye çalıştıkça kendisinin de tehlikede olduğunu anlar. Tuğba'nın ailesi, bir çözüm bulmak ümidiyle daha önceden yardım aldıkları Halim Hoca'ya yeniden gitmeye karar verir. Durumu anlamaya çalışan Halim Hoca, yaşananların geçmişte yapılan bir büyü ile ilgili olduğunu fark eder. Tuğba'nın yaşadıklarından kurtulabilmesinin tek yolu, genç kadına yapılan büyünün bozulmasıdır.

Türü
Korku
Yönetmen
Sinan Uzun
Oyuncu
Elis Büşra Kılıç, Mustafa Kara, Cemalettin Çekmece, Ada Mural

Benim Ölümüm

Türü
Korku
Süre
01:34:00

Enna: Kara Büyü

Türü
Korku
Yönetmen
Burak Çelik
Süre
01:19:00

Müsfer - Cin Kabilesi

 
Türü
Korku